Ay ve Güneş

/

 
AnasayfaAnasayfa  GaleriGaleri  SSSSSS  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  Video BölümüVideo Bölümü  
SIK KULLANILAN BÖLÜMLER
Tıkla Dinle Kutucukları & Maneviyat& Aşk ve Sevgi & Lakırdı Ovası & SEYR-i ALEM & DİVAN-I EDEBİYAT
GİTMEK İSTEDİĞİNİZ BÖLÜMÜN İSMİ ÜZERİNE TIKLAYIN
EN SON GÖNDERİLEN 10 MESAJ
Konu Yazan GöndermeTarihi
Salı 04 Ara. 2018, 09:09
C.tesi 17 Şub. 2018, 10:29
C.tesi 17 Şub. 2018, 10:26
C.tesi 17 Haz. 2017, 13:04
Perş. 25 Mayıs 2017, 09:45
Cuma 12 Mayıs 2017, 09:58
Cuma 12 Mayıs 2017, 09:56
Perş. 04 Mayıs 2017, 09:33
Salı 25 Nis. 2017, 09:47
Çarş. 19 Nis. 2017, 09:57

Hepsinin kritik görevleri vardı 30 Eylül 2012 Pazar

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
emiroğlu
Yaş : Kayıt tarihi : 09/09/08 Mesaj Sayısı : 592 Nerden : İş/Hobiler : Lakap : amcasını arıyor

MesajKonu: Hepsinin kritik görevleri vardı 30 Eylül 2012 Pazar Ptsi 08 Nis. 2013, 23:56

30 Eylül 2012 Pazar


Türkiye, 2006-2008 arasında peş peşe meydana gelen ASELSAN bağlantılı 5 mühendisin ölümü ile şoke olmuştu. Başbakan Erdoğan'ın, Teftiş Kurulunu görevlendirmesi ile sır ölümler tekrar gündeme geldi. Araştırmalar sonucu ortaya çıkan belgeler önemli ipuçları verdi. "İntihar" denilen ölümlerde "cinayet" şüphesi ağırlık kazandı. Mühendislerin kritik silah teknolojilerinde, yerli tank ALTAY gibi millî projelerde, şifre sistemleri ile bir uçağı bile devreden çıkarabilecek kontrol mekanizmaları alanında uzman olmaları cinayet şüphelerini artırdı.

YAZI DİZİSİ - 1 - ASELSAN İNTİHARLARININ ŞİFRESİ
Melik Duvaklı / melik.duvakli@tg.com.tr
----------
TAKDİM
2006-2008 yılları arasında ASELSAN (Askerî Elektronik Sanayii) bağlantılı 5 mühendisin şüpheli ölümü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın araştırılması için Başbakanlık Teftiş Kuruluna verdiği talimatla yeniden gündeme geldi. İntihar olarak kayda geçen Hüseyin Başbilen, Evrim Yançeken, Halim Ünsem Ünal ve Burhanettin Volkan ile askerde şüpheli şekilde ölen Zafer Oluk olayı hakkında Ankara Cumhuriyet Savcılığınca da soruşturma yürütülüyor.
Yapılan araştırmalar şüpheli 5 ölümün ortak bir noktasını ortaya çıkardı. Her 5 mühendisin de Türkiye'nin savunma sanayisini dışa bağımlılıktan kurtaracak projelerde, özellikle de şifre kontrol sistemleri alanında uzman oldukları belirlendi. Yurtdışından alınan silah teknolojilerinin çoğunda satıcı ülke kontrol sitemini elinde bulunduruyor. Herhangi bir savaş durumunda satan ülke örneğin bir savaş uçağını kolaylıkla devre dışı bırakabiliyor.
İntihar eden mühendislerin tamamının millileştirilmesi planlanan kritik projelerde görev almaları, kontrol mekanizmalarının şifrelerini çözme ve haberleşme teknolojileri konusunda uzman olması soru işaretlerini bu noktada yoğunlaştırdı. Biz de şifreli intiharların perde arkasını araştırdık, soruşturma dosyalarını inceledik, kurbanların yakınlarını dinledik...

--------
Hepsinin kritik görevleri vardı

Bakanlar Kurulunun 20 Haziran 1998 tarihli toplantısında Türk Savunma Sanayi Politikası ve Stratejisi Esasları Dokümanı onaylanarak yürürlüğe sokuldu. Dokümanın amacı Türkiye'nin kritik silah teknolojisinde yüzde 85'i geçen dışa bağımlılığını sonlandırıp, silahlı kuvvetlerin ihtiyaç duyduğu silah, araç, gereç ve mühimmatın azami ölçüde Türk savunma sanayinin imkan ve kabiliyetleri ile üretilmesiydi. ASELSAN bu kararlardan bir yıl sonra 1999'da Hava Savunma Erken İkaz ve Komuta Kontrol Sistemi, MILSIS Elektronik Harp ve X-Band Uydu Haberleşme Sistemi sözleşmelerini imzaladı. 1999 depremi ve ardından patlayan 2001 krizi çalışmaları geciktirdi. AK Parti'nin iktidara gelmesiyle çalışmalar yeniden hızlandırıldı. Savunma Sanayi Müsteşarlığı 2007-2011 Stratejik Planını yürürlüğe soktu. O dönemde başlatılan çalışmaların meyveleri önümüzdeki birkaç yıl içerisinde toplanacak. ATAK helikopteri 2013'te, insansız hava aracı ANKA 2014'te, Muharip Gemi MİLGEM-S 2016'da envantere alınacak. Milli tank Altay'ın ilk prototipi 2015'te yılı sonunda tamamlanacak.

Bu hamlenin başlatıldığı dönemde çalışmaların merkezindeki ASELSAN'la bağlantılı esrarengiz ölümler yaşandı. Milli tank projesi Altay'da görev yapan makine mühendisi Hüseyin Başbilen, 5 Ağustos 2006'da otomobilinin içinde bileği ve boğazı kesilmiş halde ölü bulundu. Başbilen öldüğü gün Altay tank projesinin sunumunu yapacaktı. ASELSAN'ın yan kuruluşu Mikes'te F-16 savaş uçaklarının modernizasyonu projesinde bir dönem çalışan elektrik mühendisi Halim Ünsem Ünal 17 Ocak 2007 tarihinde kafasına aldığı tek kurşunla ölü bulundu. 9 gün sonra 26 Ocak 2007'de ASELSAN'da elektrik mühendisi olarak çalışan 26 yaşındaki Evrim Yançeken'in Ankara'daki evinin altıncı katından atlayarak hayatına son verdiği haberi düştü bültenlere. Bu olayları bilgisayar ve yazılım mühendisi Burhanettin Volkan'ın 9 Ekim 2007 tarihindeki intiharı ve elektrik mühendisi Zafer Oluk'un 6 Mayıs 2008'de askerde şüpheli ölümü izledi.

Hayatının baharında, geçmişleri başarılarla dolu, çok kritik projelerde görev yapmış ve gelecekleri oldukça parlak gözüken bu 5 gencin ölümü hâlâ esrarını koruyor. Ailelerin hiçbirisi bu ölümleri normal karşılamıyor. 5 mühendisin tamamının özellikle savunma sanayi alanında Türkiye'yi dışa bağımlılıktan kurtaracak projelerde görev alması şüphelerin yoğunlaştığı nokta. Dış güdümlü elektronik sistemlerin devre dışı bırakılması ve Türkiye'nin kendi kontrol teknolojisini üretme çabası projelerin ana eksenini oluşturuyor.

-------

ACILI BABA O GÜNLERİ ANLATTI
>>> 3 cm denilen boyun kesiği 20 cm çıktı

ASELSAN intiharları olarak bilinen ölümler serisinin ilki Makine Mühendisi Hüseyin Başbilen olayı. 10 yıllık ASELSAN çalışanı olan Başbilen, 5 Ağustos 2006 tarihinde Ankara'da Pursaklar Ayancık yolu üzerinde otomobilinin içinde bileği ve boğazı kesilmiş halde ölü bulundu. 31 yaşındaki Başbilen henüz 2 aylık evliydi. Başbilen'in ölümü kayıtlara "intihar" olarak geçti. Savcılık dosyayı kapattı. Ancak baba Vehbi Başbilen'in çabası ile dosya yeniden açıldı ve yapılan incelemelerde cinayet şüphesi ağırlık kazandı. İlk adli tıp raporunda Başbilen'in boynundaki kesik izi 2-3 santim olarak kayıtlara geçmişti. Rapora göre kesik yüzeyseldi ve Başbilen önce boynunu kesmeyi denemiş sonra da bileğini kesmişti. İkinci raporda boyun kesiğinin 20 santim olduğu ortaya çıktı. 3 adli tıp uzmanının imzasını taşıyan 28 Eylül 2007 tarihli rapora göre intihar olgusu mümkün gözükmüyordu. Bir insanın hem boynunu hem bileğini keserek intihar etmesi imkansız gibiydi.
Şoför emeklisi Vehbi Başbilen oğlu Hüseyin'i büyük imkansızlıklarla okutmuş. Hüseyin de gösterdiği üstün başarılarla ailesini hep gururlandırmış. ODTÜ'yü dereceyle bitirdikten sonra girdiği ASELSAN'da 10 yıllık çalışma hayatı boyunca gece görüş dürbünleri, kanas silahları, uçak modernizasyonu, milli tank projesi gibi önemli projelerde görev almış. Ama ani ölümü, ailesini adeta paramparça etmiş.

Anne Kezban Başbilen psikolojik tedavi görüyor. Her gün oturduğu dairenin balkonundan saatlerce oğlunun akşamları gelip arabasını park ettiği yere bakıyor. Baba Vehbi Başbilen, olay günü karakola gittiklerinde kendilerine kimseden şikayetçi olmamalarının telkin edildiğini ve böylece dosyanın kapatıldığını söylüyor. Vehbi Başbilen yaşadıklarını şöyle anlatıyor: "O zamanlar şimdiki gibi değildi. Savcı bizi odasından kovdu. Sonra ortaya bazı şeyler çıktı bu Ergenekon'da da geçti. O yüzden sayın Başbakanımızın bu olayın aydınlatılması için verdiği talimat bizi çok umutlandırdı. İnşallah her şey ortaya çıkar. Ama ben bu işin peşini asla bırakmayacağım. İntihara asla inanmıyorum. Oğlum dini bütün birisiydi. Altay tank projesinde çalışıyordu. Önce inkar ettiler sonra kabul ettiler. İlk üç gün sunumu yaptı, dördüncü sunumu yapacağı gün o olay oldu. Ben evladımı kaybettim, neler yaptığını ben biliyorum, ama bunu devlet anlasın, millet anlasın istiyorum. Bu beyinler kolay yetişmiyor."

YARIN: ERGENEKON'DA ÇIKAN ASELSAN BELGELERİ
lol!
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör

Hepsinin kritik görevleri vardı 30 Eylül 2012 Pazar

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var: Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Ay ve Güneş :: DÜNYA VE ÜLKEMİZDE YAŞAM :: Sosyal Hayat & Medya :: KARA KUTU -

/

forum kurmak | © phpBB | Bedava yardımlaşma forumu | Suistimalı göstermek | Ücretsiz bir blog yaratın