Ay ve Güneş

/

 
AnasayfaAnasayfa  GaleriGaleri  SSSSSS  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  Video BölümüVideo Bölümü  
SIK KULLANILAN BÖLÜMLER
Tıkla Dinle Kutucukları & Maneviyat& Aşk ve Sevgi & Lakırdı Ovası & SEYR-i ALEM & DİVAN-I EDEBİYAT
GİTMEK İSTEDİĞİNİZ BÖLÜMÜN İSMİ ÜZERİNE TIKLAYIN
EN SON GÖNDERİLEN 10 MESAJ
Konu Yazan GöndermeTarihi
Salı 04 Ara. 2018, 09:09
C.tesi 17 Şub. 2018, 10:29
C.tesi 17 Şub. 2018, 10:26
C.tesi 17 Haz. 2017, 13:04
Perş. 25 Mayıs 2017, 09:45
Cuma 12 Mayıs 2017, 09:58
Cuma 12 Mayıs 2017, 09:56
Perş. 04 Mayıs 2017, 09:33
Salı 25 Nis. 2017, 09:47
Çarş. 19 Nis. 2017, 09:57

TSK bünyesinde kurduğu gizli yapıyı Ergenekon'un talimatıyla revize etmiş

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
emiroğlu
Yaş : Kayıt tarihi : 09/09/08 Mesaj Sayısı : 592 Nerden : İş/Hobiler : Lakap : amcasını arıyor

MesajKonu: TSK bünyesinde kurduğu gizli yapıyı Ergenekon'un talimatıyla revize etmiş Salı 21 Mayıs 2013, 12:34

EŞREF AKGÜN MALATYA
Zirve katliamına ilişkin hazırlanan ek iddianamede, sanıklardan Hurşit Tolon'la ilgili çarpıcı bilgiler yer alıyor. Tolon'un Genelkurmay Başkanlığı genel sekreterliği görevini yürüttüğü 1993 yılında kurduğu Türkiye Ulusal Stratejiler ve Harekat Dairesi isimli gizli yapıyı, Ergenekon'un talimatıyla 1995, 1999 ve 2004 yıllarında revize ettiği aktarılıyor.

Zirve katliamına ilişkin hazırlanan ek iddianamede, emekli Orgeneral Hurşit Tolon, eski Malatya Jandarma Alay Komutanı emekli Albay Mehmet Ülger ve Binbaşı Haydar Yeşil de sanık olarak yer alıyor. İddianamede, 'katliamı AK Parti ve muhafazakar kesimlerin üzerine yıkmak için dezenformasyon faaliyetleri yürütüldüğü' aktarılıyor. Örgütün, özellikle devlet yönetiminde farklı düşüncelere tahammül edemediği belirtiliyor. Emekli Orgeneral Hurşit Tolon'un görev yaptığı yerlere ilişkin bilgilere de iddianamede yer veriliyor.

Hurşit Tolon'la ilgili elde edilen deliller, 'çelişkili savunmaları' ve dosya kapsamının bir arada değerlendirildiği iddianamede, şu ifadeler kullanılıyor: "Şüphelinin Genelkurmay Başkanlığı genel sekreterliği görevini yürüttüğü 1993 yılında TSK içerisinde Türkiye Ulusal Stratejiler ve Harekat Dairesi (TUSHAD) isimli gizli bir yapılanmayı, Ergenekon terör örgütünün talimatları doğrultusunda bu örgüte bağlı kurarak faaliyete geçirdiği, bu birimin Ergenekon terör örgütü tarafından TSK içerisinde gizli bir şekilde kurulmuş olmasından dolayı Genelkurmay Başkanlığı'nın bu birimden haberinin olmadığı, bu yapılanmada diğer bir Ergenekon terör örgütü sanığı Levent Ersöz'e eğitmen olarak görev verdiği, bu birimin başında görev yaptığı... JİTEM'in ise 1990'lı yılların başında özellikle Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinde faaliyetlerde bulunmak üzere Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde Jandarma İstihbarat personeli arasından seçilmiş kişilerden oluşan operasyonel bir birim olduğu, TUSHAD'ın JİTEM ile koordinasyon halinde çalıştığı, JİTEM'in ismi her ne kadar istihbarat olarak geçse de, istihbarat yerine daha çok infaz yaptığı, idari açıdan Jandarma Genel Komutanlığı'na, operasyonun yürütülmesi ve talimatın alınması bakımından şüphelinin kurduğu TUSHAD'a bağlı olduğu... Şüphelinin TUSHAD içerisinde çeşitli departmanlar oluşturduğu, bu departmanlardan birisinin de misyonerlik olduğu, TUSHAD'ın devamlılığını ve gizliliğini sağlamak için daha sonra 1995, 1999 ve 2004 yıllarında 3 kez revize ettiği belirlenmiştir."

azmettirici Bülent aral, hücre elemanı

İddianamede, "Sanıklar Hüseyin Yelki ve Varol Bülent Aral için 'Ergenekon terör örgütü sanıklarından olan Ahmet Hurşit Tolon tarafından 1993 yılında TSK içerisinde Ergenekon terör örgütünce gizli bir şekilde kurularak faaliyete geçirilen TUSHAD isimli yapılanmada, Ergenekon terör örgütü adına TUSHAD 3. Bölge Malatya ili hücre yapılanması üyesi olduğu, bu hücre yapılanması içerisinde bizzat Mehmet Ülger'in talimatlarıyla hareket ettiği, bu talimatlar doğrultusunda bu hücre yapılanması tarafından Tolon'un talimatıyla 18 Nisan 2007 tarihinde Malatya ilinde meydana gelen ve Necati Aydın, Uğur Yüksel, Tilmann Geske'nin öldürülmeleriyle sonuçlanan, kamuoyunda Zirve Yayınevi cinayeti olarak bilinen eylemin planlanması ve işlenmesinde azmettirici olarak aktif görev aldığı belirlenmiştir.'' ifadeleri kullanıldı. Sanıklar Emre Günaydın, Abuzer Yıldırım, Salih Gürler, Cuma Özdemir ve Hamit Çeker'in de Zirve Yayınevi cinayeti eyleminin asli failleri olarak aktif görev aldıklarının belirlendiği ileri sürüldü.

Cinayetten önce dinlemeye almışlar

Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilen iddianamede, Diyarbakır Protestan Kiliseleri Birliği Başkanı Ahmet Güvener, Zirve Yayınevi'nde öldürülen Alman uyruklu Tilmann Geske'nin eşi Susanne Geske, yayınevi çalışanı Gökhan Talas, sanıklardan Hüseyin Yelki ve İlker Çınar'ın olaydan sonra, aynı olayda öldürülen Necati Aydın'ın telefonunun ise cinayetlerden önce dinlendiğinin tespit edildiği aktarılıyor. Telefonları takip edilenlerin genellikle 'suç örgütü, tarihî eser ve uyuşturucu kaçakçılığı, DHKP-C, PKK ve silah kaçakçılığı' gibi ilgileri olmayan suçlar nedeniyle dinlendikleri belirtiliyor. Şöyle deniliyor: "Dinlemeyi yapan makamların dahi dinlenen kişilerle irtibatlı olduğu, yapılan dinlemelerin hepsinin 'önleme' dinlemesi olduğu, talep yazılarında genellikle Mehmet Ülger ile Haydar Yeşil'in imzasının olduğu tespit edilmiştir. Olayın polis mıntıkasında olmasına rağmen, olay yerinde herhangi bir sorumluluğu ve soruşturma yetkisi bulunmayan Mehmet Ülger'in olayın akabinde olay yerine giderek olayı takip etmesinin de dikkat çekici bir husus olduğu değerlendirilmiştir.''

Fatih Hilmioğlu'yla 11 kez görüşmüş

İddianamede, emekli Orgeneral Hurşit Tolon ile eski İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu'nun telefon görüşmelerine yer veriliyor. Buna göre, Tolon'un kendisine ait cep telefonundan, İnönü Üniversitesi Rektörlüğü adına kayıtlı Fatih Hilmioğlu'nun kullandığı cep telefonuyla, Zirve Yayınevi cinayetleri öncesinde 6 kez görüşme yaptığı aktarılıyor. Cinayetlerden sonra ise 5 kez mesajlaştığının tespit edildiği dile getiriliyor. Ergenekon davasında sanık olarak yargılanan Tolon'un savcılık sorgusunda Malatya'ya yalnızca bir kez geldiğini belirttiği aktarılan iddianamede, Tolon'un, ifadelerinin aksine Malatya'ya Zirve Yayınevi cinayetlerinin işlenmesinden yaklaşık bir yıl önce ve cinayetin işlenmesinden bir gün önce olmak üzere farklı tarihlerde toplam 2 kez geldiğinin belirlendiği ileri sürüldü.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör

TSK bünyesinde kurduğu gizli yapıyı Ergenekon'un talimatıyla revize etmiş

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var: Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Ay ve Güneş :: DÜNYA VE ÜLKEMİZDE YAŞAM :: Sosyal Hayat & Medya :: KARA KUTU -

/

forum kurmak | © phpBB | Bedava yardımlaşma forumu | Suistimalı göstermek | Yetkinblog.com