Ay ve Güneş

/

 
AnasayfaAnasayfa  GaleriGaleri  SSSSSS  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  Video BölümüVideo Bölümü  
SIK KULLANILAN BÖLÜMLER
Tıkla Dinle Kutucukları & Maneviyat& Aşk ve Sevgi & Lakırdı Ovası & SEYR-i ALEM & DİVAN-I EDEBİYAT
GİTMEK İSTEDİĞİNİZ BÖLÜMÜN İSMİ ÜZERİNE TIKLAYIN
EN SON GÖNDERİLEN 10 MESAJ
Konu Yazan GöndermeTarihi
C.tesi 17 Şub. 2018, 10:29
C.tesi 17 Şub. 2018, 10:26
C.tesi 17 Haz. 2017, 13:04
Perş. 25 Mayıs 2017, 09:45
Cuma 12 Mayıs 2017, 09:58
Cuma 12 Mayıs 2017, 09:56
Perş. 04 Mayıs 2017, 09:33
Salı 25 Nis. 2017, 09:47
Çarş. 19 Nis. 2017, 09:57
Perş. 30 Mart 2017, 09:46

Rus-Amerikan istihbarat savaşları ve Boston bombalamaları AYDOĞAN VATANDAŞ

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
emiroğlu
Yaş : Kayıt tarihi : 09/09/08 Mesaj Sayısı : 591 Nerden : İş/Hobiler : Lakap : amcasını arıyor

MesajKonu: Rus-Amerikan istihbarat savaşları ve Boston bombalamaları AYDOĞAN VATANDAŞ Çarş. 29 Mayıs 2013, 11:16

1995-2000 yılları arasında New York’ta Rus Gizli Servisi’nin örtülü operasyonlarını yöneten Sergei Olegovich Tretyakov, Rus Gizli Servisi’nin soğuk savaş sonrasında ABD’deki faaliyetlerinde hiç bir değişiklik olmadığını, soğuk savaş döneminde Sovyet Askeri doktrinince tanımlanan ‘düşman’ tanımının aynen devam ettiğini söyler. O düşman dün olduğu gibi bugün de ABD’dir. (In Comrade J: The Untold Secrets of Russia's Master Spy in America After the End of the Cold War, by Pete Earley.)

Nitekim 12 Mart 2013’te ABD Senatosu İstihbarat Komitesi Oturumu kayıtlarında Ulusal İstihbarat Direktörü James R. Clapper, Rusya ve Çin’in ABD topraklarında en agresif şekilde istihbarat ve örtülü operasyonlar yapan iki ülke oldukları kaydını düşer.

ABD, Rusya ve Çin, diplomatik görüşme ve toplantı ve ziyaretlerde her ne kadar işbirliği mesajları verseler de, aslında dünyanın bir çok bölgesinde çatıştıkları için, istihbarat örgütleri de ülkelerinin çıkarları gereği istihbarat ve örtülü operasyonlarına belki de soğuk savaşta olduğundan çok daha agresif bir şekilde devam etmektedirler.

15 Nisan’da 3 kişinin ölümü ve 172 kişinin yaralanması ile sonuçlanan Boston bombalamalarına özellikle Rusya ve ABD arasında yaşanan istihbarat ve örtülü operasyonlar savaşları bağlamında bakmak son derece yerindedir.

Bir önceki yazımda da işaret ettiğim gibi, Boston bombalamalarının ardında Çeçen asıllı 2 kardeşin çıkması, uzun bir süredir dünyanın bir çok sorunlu bölgesinde ABD ile uyum içinde hareket eden Çeçen savaşçıları ABD kamuoyunda ‘Radikal İslamcı Militanlar’ durumuna düşürmüş ve ABD’nin Suriye’deki polikaları da sorgulanır hale gelmiş, Rusya’nın Çeçen gruplara yönelik sertleşmesinin psikolojik temelleri de atılmıştır.

Geçen yıl 11 Eylül’de gerçekleştirilen Bengazi saldırılarına da dikkatli bir gözle bakıldığında, burada da ABD yönetimin Arap Baharı sürecinde İslamcı gruplarla girmiş olduğu stratejik ittifak sorgulanır hale gelmiş ve Rusya’nın tezlerine ABD kamuyounda hak verildiği görülmüştür.

Boston saldırıları şüphelisi Tamerlan Tsarnaev konusunda Rus Gizli Servisi tarafından 2011 yılında FBI ve CIA’in uyarıldığının ortaya çıkması, FBI’ı ve ABD istihbarat topluluğunu çok zor durumda bırakmıştır.

Boston saldırıları bir çok yönden ‘örtülü operasyonlar ve istihbarat savaşları’ bağlamında değerlendirilmeyi gerektiren unsurlar taşımaktadır.

2010 yılında FBI, New York, New Jersey ve Boston’da 11 kişilik bir Rus casusluk şebekesine operasyon yapmıştır. Casusluk şebekesinin 10’u tutuklanmış, biri ise yakalanamamıştır. Bu casusluk şebekesinin 2 üyesi Boston’da yaşamaktaydı.

(http://www.fbi.gov/news/stories/2011/october/russian_103111)

Ruslar 27 Haziran 2011’de FBI’ın Rus Gizli Servisi içindeki adamı Aleksandr Poteyev’i tespit ederek ABD’deki 11 ajanının adını verdiği gerekçesiyle 25 yıla mahkum etti ancak Poteyev FBI’ın operasyonundan önce Rusyayı terkettiği için cezalandırılamadı.

FBI, 2011 Ekim’inde bu kez Rus casuslarının bütün resim ve videolarını kamuoyuyla paylaşarak Rus Gizli Servisi’ni ikinci kez utandırdı.

(https://www.youtube.com/watch?v=OXB_Lq8Ef-g)

İşte Rus Gizli Servisi’nin Tamerlan Tsarnaev ile ilgili FBI’ı bilgilendirdiği dönem bu döneme rastlıyor. Böyle bir karşılıklı düşmanlık döneminde FBI’ın Rus Gizli Servisi’nden gelecek bir bilgiye güvenebilmesi mümkün müdür?

Hiç şüphesiz böyle bir düşmanlık döneminde Rus Gizli Servisi’nin şikayeti Tamerlan’ı FBI ve CIA’ye daha da yaklaştırmış olması olasıdır.

Yani FBI ve CIA’in bu şikayet ya da uyarı olayında tuzağa düşmüş olması kuvvetle muhtemeldir. Nitekim Tamerlan’ın Ruslarca dikkatlice seçildiği net bir şekilde anlaşılmaktadır.

Zira, Tamerlan’ın amcası Ruslan Tsarni, CIA’in 80’lerde Türkiye istasyon direktörlüğünü yürütmüş ve Sovyet Rusya’nın çözülmesi sürecinde stratejik rolü bulunan Graham Fuller’in 1999 yılına kadar damadıdır ve 1 yıl Fuller’in evinde yaşamıştır.

Nitekim, Fuller de bu iddiaları kabul etmiştir.

Dolayısıyla, Boston bombalamalarının ardından FBI’ın hedef olmasının yanısıra, CIA ve Fuller de hedef haline gelmiştir.

Özenle tasarlanmış bir operasyon olduğu net bir şekilde anlaşılmaktadır.

Ruslar, 2010 ve 2011’de kendilerini utandıran FBI’ı yine 2011’de Tamerlan konusuda uyararak ya da tuzağa düşürerek fena halde utandırmış gözüküyor.

Dün Temsilciler Meclisi Boston bombalamaları oturumunda hedef FBI’ydı.

Connecticut eski senator Joe Lieberman şöyle dedi: ‘Boston olayı, ABD istihbaratının çöktüğünün kanıtıdır.’ lol!
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör

Rus-Amerikan istihbarat savaşları ve Boston bombalamaları AYDOĞAN VATANDAŞ

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var: Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Ay ve Güneş :: DÜNYA VE ÜLKEMİZDE YAŞAM :: GAZETE YAZILARI ve YAZARLARI -

/

Forum kurmak | © phpBB | Bedava yardımlaşma forumu | Suistimalı göstermek | Bir blog yaratın