Ay ve Güneş

/

 
AnasayfaAnasayfa  GaleriGaleri  SSSSSS  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  Video BölümüVideo Bölümü  
SIK KULLANILAN BÖLÜMLER
Tıkla Dinle Kutucukları & Maneviyat& Aşk ve Sevgi & Lakırdı Ovası & SEYR-i ALEM & DİVAN-I EDEBİYAT
GİTMEK İSTEDİĞİNİZ BÖLÜMÜN İSMİ ÜZERİNE TIKLAYIN
EN SON GÖNDERİLEN 10 MESAJ
Konu Yazan GöndermeTarihi
Salı 04 Ara. 2018, 09:09
C.tesi 17 Şub. 2018, 10:29
C.tesi 17 Şub. 2018, 10:26
C.tesi 17 Haz. 2017, 13:04
Perş. 25 Mayıs 2017, 09:45
Cuma 12 Mayıs 2017, 09:58
Cuma 12 Mayıs 2017, 09:56
Perş. 04 Mayıs 2017, 09:33
Salı 25 Nis. 2017, 09:47
Çarş. 19 Nis. 2017, 09:57

Muhafazakâr biri aniden ulusalcı oluyorsa orada Bal Tuzağı vardır

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
emiroğlu
Yaş : Kayıt tarihi : 09/09/08 Mesaj Sayısı : 592 Nerden : İş/Hobiler : Lakap : amcasını arıyor

MesajKonu: Muhafazakâr biri aniden ulusalcı oluyorsa orada Bal Tuzağı vardır Ptsi 10 Haz. 2013, 13:47


Geçmişten bugüne istihbarat örgütlerinin vazgeçilmez unsurunun kadın olduğu biliniyor. Gazeteci Cevheri Güven, Timaş Yayınları’ndan çıkan Bal Tuzağı kitabında siyasî ve ekonomik güce sahip olan kişilerin oyuna nasıl getirildiğini yaşanmış örnekler üzerinden inceliyor.

Tarih kitaplarında saraya Çinli prenseslerin alınması ya da Arapların İngiliz kızlarıyla evlendirilmesi tanıdık bir bilgi. Bal Tuzağı bunun çağımızdaki versiyonu mu?

Cinsellik kullanılarak istihbarat operasyonları yapılmasına günümüzde Bal Tuzağı deniyor. Bu terim, yöntemin en iyi kullanıcısı olan İsrail istihbaratı tarafından oturtulmuş. Birinci Dünya Savaşı’nda istihbarat örgütlerinde bu işin eğitiminin verildiği merkezler kurulmasıyla temel istihbarat yöntemlerinden biri oldu cinsellik. İkinci Dünya Savaşı sonrasında teknoloji de işin içine girdi. ABD Başkanı, CIA Başkanı, IMF Başkanı gibi en iyi korunan kişilerin bile çökertilebildiği en etkili istihbarat silahı halini aldı.

Bal Tuzağı hangi yöntemler doğrultusunda kullanılıyor?

Bilgi sızdırmak, kişiyi yönetmek ya da yok etmek için kullanılıyor. Evlilik dışı ilişkileri gizli kameraya alma, yöntemin en kolayı. Hedefin çarpık bir ilişkisi yoksa iş biraz zorlaşıyor. Dikkatini çekme, göz göze gelme, tesadüf görünümlü karşılaşmalar ve ilerleyen samimiyet gibi birkaç aya yayılan farklı yöntemlerden söz edebiliriz. Yasak ilişki görüntülendikten sonra amaç doğrultusunda kullanılıyor. Deşifre ederek kamuoyu gözünde bitirme, şantaj yaparak kişiyi yönetme ya da bilgi sızdırma gibi.

Türkiye’de bel altı istihbaratla ilgili geçmiş ve yakın tarihten olaylar neler?

Osmanlı’nın duraklama döneminden sonraki yıllarında Acem (İran) güzellerinin paşazadelerin etrafında görülmeye başlaması ilk örneklerden. İsrail’in kuruluşunda eşsiz rolü olan ve tamamen kadınlardan oluşup Bal Tuzağı yöntemini kullanan NİLİ Teşkilatı’nın (Yahudilerin Osmanlı coğrafyasında kurduğu 500’e yakın kadından oluşan ilk istihbarat teşkilatlarından) lideri Sarah Aranson’un Cemal Paşa’yı ele geçirmesi. Ortadoğu’yu karıştıran ünlü İngiliz ajan Lawrance’ın Filistin’e gidebilmesi için gerekli belgeyi Osmanlı yönetiminden almayı başaran kişi Sarah. Cumhuriyet döneminde ise pek çok bakan metresleri üzerinden kurulan tuzaklarla alaşağı edildi. Deniz Baykal ve MHP’nin yönetim kadrosu da benzer Bal Tuzağı operasyonlarıyla tasfiye edildi.

28 Şubat sürecinde Fadime Şahin’in kullanılması da böyle bir örnek mi?

Kitapta Fadime Şahin olayını ‘Yeşil Lens Operasyonu’ başlığı altında inceledim. 28 Şubat’ın gerilim odağına ‘türban’ oturtulmuştu. Muhafazakâr kesim dâhil toplumu Refah Partisi’nden uzaklaştıran operasyon da türbanlı Fadime Şahin üzerinden yapıldı. Yeşil lens takılı gözlerinden akan yaşlarla tarikat şeyhlerinin kendisini istismar hikâyelerini ekranlarda anlatırken, Çevik Bir’in, Karadayı’nın darbe kokan sert sözlerinden daha derin kamuoyu etkisi oluşturdu o dönem. Yeşil Lens Operasyonu, Aczimendi liderinin Bal Tuzağı’na düşürülmesi değildi sadece. Öncesi ve sonrasına ait medya planlaması yapılmış dev bir projeydi. İstihbaratta kadın kullanımının eşsiz örneğidir.

Askerî Casusluk, Türk ordusuna sızma girişimidir

Devam eden Askerî Casusluk soruşturmasındaki iddiaları nasıl değerlendiriyorsunuz? İddianamede sizin dikkatinizi çeken farklı ne var?

Bölgesel etkisi düşünüldüğünde Türk ordusuna sızma girişimleri olabileceği öngörülebilir bir durum. Lakin İstihbarata Karşı Koyma faaliyetleri kapsamında ne askerî istihbaratın ne de MİT’in yıllar boyu devam eden bu durumdan haberdar olmamaları beni şaşırttı. TSK kadınların yoğun kullanıldığı bir ağ tarafından kevgire dönüştürülmüş. Yakın komşularımızın elinde TSK Kaset Arşivi olduğunu söylesem abartmış olmam.

Soruşturmada ele geçirilen 165 bin 386 gizli belge sizce neden toplatıldı? Belgelerin içeriğine dair tahminleriniz neler?

İfade ettiğiniz rakam Askerî Casusluk Çetesi’nin ele geçirilen TSK’ya ait gizli içerikli dokümanların sayfa sayısı. Korkunç bir rakam. TSK’dan çıkartabildikleri kadar belge çıkartmışlar. Devletin en mahrem belgeleri Genelkurmay arşivlerinde bulunuyor. Bunlardan bazıları yakın coğrafyamızdaki ülkelere ait, Türkiye’nin o ülkelerdeki örtülü faaliyetlerine ait çok gizli bilgiler içeriyor. Savaş sebebi sayılacak kadar hassas belgeler bunlar. Genelkurmay bu belgelerin iddianamenin ek klasörlerine girmesini istemedi. Devlet aklı bunu gerektiriyordu ve savcılık yargı sürecini etkilemeyecek nitelikte bu tip hatırı sayılır miktarda belgeyi ek klasörlere koymadı.

Türkiye’de kimler Bal Tuzağı’nın hedefinde?

Siyasi, ekonomik ya da kitleleri yönlendirme gücüne sahipseniz, bir kurumda önemli konumdaysanız, büyük adam olma potansiyeliniz varsa Bal Tuzağı’nın hedefisinizdir. Türkiye’de Özal döneminden beri yükselen muhafazakâr bir kesim var. Anadolu’dan gelen, çevrede yaşarken şimdi merkeze yerleşmekte olan, konumları da ekonomik güçleri de yükselen bir kesim. ABD Başkanı Clinton, CIA Başkanı Petraeus, IMF Başkanı Kahn gibi dünya çapında isimler Bal Tuzağı’ndan korunamıyorken, Türkiye’deki önemli kişilerin kendilerini emniyette hissetmesi büyük hata olur. Türkiye güçleniyor ve bu ivme sürdükçe en temel istihbarat yöntemi olan Bal Tuzağı örneklerinin de ülkemizde artacağını düşünüyorum. Hayatı boyunca muhafazakâr çizgide siyaset yapan biri, aniden ulusalcı çizgiye kayıyorsa orada Bal Tuzağı’nın izi çıkar.

Bu tuzaktan korunmak mümkün mü?

Evlilik dışı ilişki yaşayan ya da bu tip ilişkiye açık olanların Bal Tuzağı’ndan kurtulma ihtimali sıfır. Hedef haline geldikleri an işleri biter. Bal Tuzağı’ndan korunmanın, yüzde 100 eşe sadakatten başka yolu yok.

Suriye krizinden sonra İran istihbaratı Mut’a taktiğini kullanmaya başladı

Bel altı istihbaratta İran neden üs konumunda?

Haham Ari Schavat, Bal Tuzağı’nın Museviliğe aykırı olmadığı hatta Kitab-ı Mukaddes’e dayandığı şeklinde fetva yayınladıktan sonra İsrail istihbaratı elini çok güçlendirdi. Pek çok elemanını bu işte kullanmaya başladı. İran da benzer biçimde mut’a nikâhı üzerinden aynı şeyi yine aynı kolaylıkla yapıyor. Bel altı istihbarat tekniklerinde İsrail’le İran arasında çok güçlü paralellikler var. Arap coğrafyası ve hatta Türkiye’den İran’a gidenler, çeşitli yöntemlerle yaklaşılarak mut’a nikâhına özendiriliyor. İran’ın elinde çok geniş bir kaset arşivi var. Yolu öğrencilik, dil öğrenme ya da ziyaret için İran’a düşenler, İran istihbaratı tarafından asla affedilmez. Hele geleceği parlaksa. İran, ve Suriye’deki oteller, İran istihbaratına çalışır. Suriye istihbaratını tepeden tırnağa İran kurmuş ve organize etmiştir. İran Bal Tuzağı yöntemlerini Suriye’de de çok uzun zamandır uyguluyor. Savaşın başlamasıyla Arap ülkelerinde Suriye direnişine destek vermeyi planlayan güç sahibi kişilerin bu kasetlerle tehdit edildiğini biliyoruz.

Mut’a nikâhı hangi koşullarda kılınıyor?

Mut’a’nın üç şartı var. Ücretin ve sürenin belirlenmesi, kadının ücretin tamamını peşin alma hakkı, şahit gerektirmeden ikilinin kendi aralarındaki beyanlarıyla kıyılabilmesi şeklinde. İran’ı ziyaret eden bürokratlar ya da siyasiler daha genel anlamda güç sahibi olan ya da olma potansiyeli olan kişilerin yanına İran devlet görevlileri bir şekilde yaklaşır. Birbirinden çok farklı yöntem ve masum görünümlerle mut’a ortamları oluşturulur. İran istihbaratı çok uzun süre Arap liderlere karşı bu yöntemi kullandı. İran istihbaratının bu konuda istihdam ettiği bir kadrosu var.

Mut’a nikâhının Türkiye’ye yansımaları oldu mu geçmişte?

Türkiye’nin bu anlamda hedef olduğunu ilişkilerimiz ters gitmeye başlayınca fark ettik. Zaten son birkaç aydır İran istihbaratı adına faaliyet gösteren ve ‘mut’a çetesi’ olarak anılan gruplara operasyonlar yaptı emniyet. İran’ın, Türkiye’deki temel istihbarat operasyonu, Sünni kesimi provoke edip devletle karşı karşıya getirmekti. Böylece Türkiye’de muhafazakârların yükselişini engelleyip yanı başındaki Türkiye gibi bir devi kısır çekişmelerin içinde bırakmak. Kritik zamanlarda muhafazakâr kesimin içinden çıkıp ‘Anıtkabir’i yıkacağız, Kemalistleri keseceğiz’ gibi açıklamalar yapıp vesayet rejiminin eline koz verenlerin mut’a kasetleri olduğundan şüphem yok. Suriye krizinden sonra İran istihbaratı taktik değiştirdi. Artık Türkiye’den bilgi sızdırma daha önemli hale geldi. Bal Tuzağı ise en kolay yöntem oldu. Mut’a nikâhını kullanmaya başladı. mut’a Çetesi’ne yapılan son operasyonda ele geçirilen İranlı bir kadınla Türk vatandaşının Mut’a nikâhı görüntüleri çok şeyi izah ediyor.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör

Muhafazakâr biri aniden ulusalcı oluyorsa orada Bal Tuzağı vardır

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var: Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Ay ve Güneş :: DÜNYA VE ÜLKEMİZDE YAŞAM :: Sosyal Hayat & Medya :: RÖPORTAJ -

/

Yetkinforum.com | © phpBB | Bedava yardımlaşma forumu | Suistimalı göstermek | Bir blog yaratın