Ay ve Güneş

/

 
AnasayfaAnasayfa  GaleriGaleri  SSSSSS  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  Video BölümüVideo Bölümü  
SIK KULLANILAN BÖLÜMLER
Tıkla Dinle Kutucukları & Maneviyat& Aşk ve Sevgi & Lakırdı Ovası & SEYR-i ALEM & DİVAN-I EDEBİYAT
GİTMEK İSTEDİĞİNİZ BÖLÜMÜN İSMİ ÜZERİNE TIKLAYIN
EN SON GÖNDERİLEN 10 MESAJ
Konu Yazan GöndermeTarihi
Salı 04 Ara. 2018, 09:09
C.tesi 17 Şub. 2018, 10:29
C.tesi 17 Şub. 2018, 10:26
C.tesi 17 Haz. 2017, 13:04
Perş. 25 Mayıs 2017, 09:45
Cuma 12 Mayıs 2017, 09:58
Cuma 12 Mayıs 2017, 09:56
Perş. 04 Mayıs 2017, 09:33
Salı 25 Nis. 2017, 09:47
Çarş. 19 Nis. 2017, 09:57

Gerçekte Mavi Marmara Neydi? Ali Ünal

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
emiroğlu
Yaş : Kayıt tarihi : 09/09/08 Mesaj Sayısı : 592 Nerden : İş/Hobiler : Lakap : amcasını arıyor

MesajKonu: Gerçekte Mavi Marmara Neydi? Ali Ünal Çarş. 15 Ocak 2014, 12:34

Mavi Marmara'nın Mahiyeti: Gerçekte Neydi Mavi Marmara?

Başbakan ve yandaşlarının elinde, özellikle son yolsuzluk ve rüşvet operasyonunu etkisizleştirmek ve bu operasyonda elde edilen onca delili karatmak için kullanageldikleri bir argüman var: "Uluslararası güçler, bu arada ABD ve bilhassa İsrail, Türkiye içindeki uzantıları, yani onlara göre "Cemaat"le ittifak halinde Erdoğan'a karşı operasyon yapıyor." Bunun için de sarıldıkları tek iddia, Erdoğan'ın güya ABD ve İsrail aleyhinde ve özellikle İsrail'le mücadele edebilen bir başbakan olduğu iddiası. Bunun asla doğru olmadığını önceki "ABD'ci ve İsrail'ci Nitelemesine Kim Daha Çok Yakışıyor" (www.aliunal55.wordpress.com) başlıklı yazımda delilleriyle ortaya koymaya çalıştım. Şimdi, Mavi Marmara olayını da daha iyi anlayabilmek için Erdoğan ve ABD, İsrail münasebetlerine önce biraz daha yakından bakmak gerekiyor:

ERDOĞAN, ABD VE İSRAİL İLİŞKİLERİ

Erdoğan'ın, ABD'de yayınlanan ve on milyondan fazla tirajı bulunan Wall Street Journal'ın 31 Mart 2003 tarihli nüshasında şu sözleri yer alıyor: "(Irak'ta savaşan ABD'li) cesur bay ve bayanların en az kayıpla ülkelerine mümkün olan en kısa zamanda dönmelerini ve Irak'taki acının bir an önce bitmesini ümit ve bunun için dua ediyoruz." Dönemin ABD Savunma Bakan Yardımcısı ve Irak'a saldırının baş mimarlarından Paul Wolfowitz, Irak'ın ABD tarafından işgalinden üç ay önce Türkiye'ye yaptığı ziyarette "Biz Irak'a müdahale konusunda tereddüt ediyorduk, Tayyip Erdoğan bize cesaret verdi." diyor. Bu savaşta ABD'nin Türkiye topraklarını kullanmasıyla ilgili AKP iktidarının Meclis'e verdiği tezkere CHP'nin tümden ve AKP içindeki bazı milletvekillerinin verdiği "hayır" oyuyla reddedilmiş de olsa, dönemin Millî Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Los Angeles World Affairs Council adlı kuruluşun düzenlediği konferansta yaptığı konuşmada, "Irak savaşında ABD, (Adana'daki) İncirlik üssünü kullandı ve buradan 4 bin 990 sorti gerçekleştirdi." itirafında bulunuyor. Yani, onbinlerce Iraklı Müslüman'ın öldürülmesinde AKP iktidarı sebebiyle büyük katkımız bulunuyor.

Yine, Yeni Şafak gazetesinin 11.06.2005 tarihli nüshasında şu çok önemli haberi okuyoruz (cümle kuruluşundaki hatalar gazeteye aittir. Çünkü aynen nakledilmiştir):

Erdoğan, "Küresel sorunlarla mücadelede dünyanın ABD'ye ihtiyacı olduğunu; Türkiye ile ABD'nin temel hedeflerinin örtüştüğünü" söyledi.

Erdoğan, (ABD'de) "Foreign Policy Association"da "Türk Dış Politikası ve ABD'yle İlişkiler: Paylaşılan Vizyonlar ve Birbirini Güçlendiren Yetenekler Ortaklığı" konulu bir konuşma yaptı.

Erdoğan, bu gücü nedeniyle dünyanın, terörizmden kitle imha silahlarına, ekonomik ve demografik dengesizliklerden çevresel meselelere kadar tüm uluslararası sorunlarla mücadelede ABD'ye ihtiyacı olduğunu da kaydetti. Erdoğan, "ABD, bu süreçte öncelikle müttefiklerini yanında bulacaktır" diye konuştu.

Irak'taki duruma da değinen Erdoğan, bu ülkeye en fazla yardımın Türkiye'den ulaştığını vurguladı. Erdoğan, Irak sorunuyla baş etmek için izlenecek yöntem konusunda başlangıçta ABD ile müttefiklerinin tam bir mutabakat sağlayamadığını, Türkiye'nin de kendi tecrübeleri ışığında ve demokratik karar süreçleri neticesinde kendi uygun gördüğü şekilde ABD'ye destek verdiğini söyledi.

"Temel hedeflerimiz örtüşüyor"

Türkiye'nin ABD ile yaklaşım ve hedeflerinin örtüştüğü bir diğer alanın da Türkiye'nin komşu coğrafyalarındaki reform ve demokratikleşme gündemi olduğunu vurgulayan Erdoğan, Türkiye'nin Ortadoğu ve İslâm dünyasına yönelik arzusunun, "hür, açık ve demokratik toplumlar, refaha ulaşılmasını kolaylaştıracak etkin ekonomik yapılar ve iyi yönetişim ilkelerinin hayata geçirilmesi" olduğunu söyledi.

Yeni Şafak'ın aynı haberinde Erdoğan‒İsrail veya Musevîler arasındaki ilişkileri de ortaya döken şu satırları da okuyoruz:

ERDOĞAN'DAN MUSEVİ KARŞITLIĞINA TEPKİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Musevi Karşıtlığına Karşı Savaşım Grubu'nda yaptığı konuşmada Musevi karşıtlığını "utanç verici bir akıl hastalığının tezahürü" olarak değerlendirdi. Başbakan Erdoğan, New York'ta önde gelen Musevi kuruluşlarından 'Anti Defamation League' tarafından İkinci Dünya Savaşı'nda soykırıma uğratılan Musevileri kurtaran Türk diplomatlara verilen Cesaret Ödülü'nü Türkiye adına aldı. Başbakan Erdoğan, Musevi soykırımının tarih boyunca insanlığa karşı gerçekleştirilmiş en akıl almaz suç olduğunu dile getirdi. Milyonlarca Musevi'nin bu suçun doğrudan kurbanı olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, Musevi düşmanlığını "utanç verici bir akıl hastalığının tezahürü" olarak değerlendirdi ve "Katliamla sonuçlanan bir sapkınlıktır, sapıklıktır" dedi. Musevi düşmanlığının Türkiye'de yeri olmadığını ifade eden Erdoğan, "Peygamberimiz Hazreti Muhammed, Musevilerle birlikte yaşamış ve inananlardan onları korumasını istemiştir. Başka dinlere hoşgörü göstermek bize Peygamberimizin mirasıdır" dedi.

İSRAİLLİ VE MUSEVÎ OLMAYAN BAŞKA HİÇBİR ÜLKE LİDERİNE VERİLMEYEN ÖDÜL, ERDOĞAN'A VERİLİYOR

Erdoğan'a ADL tarafından verilen bu ödülü izah için AKP'liler, o ödül Erdoğan'a değil, Türkiye'ye verildi diyorlar. Fakat, 60 yıl önceki bir hadiseyle ilgili ödül niye önceki başbakanlara değil de Erdoğan'a verildi sorusu cevap beklediği gibi, Erdoğan'a Yahudiler tarafından verilen tek ödül de bu değil. Bu ödülden altı ay önce bir başka Yahudi kuruluşu daha ödüllendirmiş Recep Tayip Erdoğan'ı. 5.2.2005 tarihli Yeni Şafak'ta Taha Kıvanç (Fehmi Koru)'nun kaleminden okuyalım:

Başbakan Tayyip Erdoğan da gezisinde çeşitli Musevi kuruluşlarıyla ilgilendi, bazılarının davetine katıldı, birinden ödül aldı. Tayyip Erdoğan'a 'cesaret ödülü' veren kuruluşun adı 'American Jewish Congress' (AJC)... World Jewish Congress, Theodore Herzl tarafından 19. yüzyıl sonunda kurulmuştu ve birkaç yıl önce 100. yıldönümü kutlandı. Dünya Musevilerini bir 'ulusal yurda' kavuşturma amaçlı kurulmuş ve İsrail ile amacını gerçekleştirmiş örgütün bir türevi Amerika'daki...

Daha önce AJC tarafından 10 kadar kişi ödüle lâyık görülmüş; bunlar arasında İsrailli veya Musevi olmayan tek kişi Tayyip Erdoğan. Listede İsrail'in önemli bütün başbakanları yer alıyor, Golda Meir bile... Türkiye başbakanına böyle bir ödülün verilmesi bayağı anlamlı. Ödülün verildiği mekân da öyle: HSBC bankasının New York merkezi... İstanbul'daki terörist saldırılara hedef olanlardan Musevilerin ABD'deki temsilcisi olan örgüt ödül veriyor, diğer hedef HSBC ise ödül törenine salonunu tahsis ediyor... Her şey ne kadar sembolik...

Demek ki, İsrail'in kurulmasının öncüsü ve Siyonizm'in babası Theodor Herzl'in kurduğu Musevî kuruluşu, İsrail'e en iyi hizmet eden kendi devlet adamlarına verdiği ödülü Erdoğan'a da veriyor, hem de kendi devlet adamları dışında sadece Erdoğan'a. Fehmi Koru'nun yazdığı gibi, ne kadar sembolik, ne kadar anlamlı!

ONE MINUTE'TEN SONRA

AKP'liler, bütün bu gerçeklere cevap olarak, "Bütün bunlar, One Minute'a kadardı!" diyorlar. Pekiyi, One Minute'ten sonra AKP iktidarında Türkiye'nin İsrail'le ilişkilerinde değişiklik oldu mu? Geçen yazımda yer verildiği üzere:

One Minute ve dahi Mavi Marmara hadiselerinden sonra İsrail hiçbir şey kaybetmedi, her şey İsrail lehine "Kazan, kazan!" olarak cereyan etti. Başbakan Erdoğan bir taraftan İsrail'e One Minute çekerken, bundan sonraki süreçte, oğlu ve MB Shipping Company'nin sahibi Ahmet Burak Erdoğan, iki yük gemisiyle Türkiye ve İsrail arasında defalarca ticarî eşya taşıdı. Yani, hem oğlu kazandı, hem de İsrail. Bu son üç yılda İsrail ile Türkiye arasındaki ticaret % 30 civarında, 4 milyar dolar artış gösterdi ve bütün dönemlerin en yüksek ticaret hacmine ulaştı. İsrail ile Türk ordusu arasındaki ilişkiler de aynen devam etti. Başbakan başta olmak üzere AKP'lilerin "Erdoğan'a karşı ABD ve İsrail operasyonu" olarak yaftaladıkları son Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonu sürecinde bile AKP iktidarı İsrail'le görüşmelere devam etti ve bu görüşmelerde bir yandan Mavi Marmara ile ilgili İsrail'den istenilen tazminatta indirime gidilir ve İsrail'e Türkiye'nin hadiseye karışan İsrail komutan ve askerlerinin yargılanması gibi bir talebinin olmayacağı garantisini verilirken, diğer yandan İsrail'le Güneydoğu'muzda Nitelikli Sanayi Bölgesi kurulmasına yönelik işbirliği protokolü imzalandı. Burada üretilecek malların ABD'ye gümrüksüz ihracı karşısında İsrail'e önemli miktarlarda komisyon ödeyeceğiz. Bu aynı dönemde, İsrail Türkiye ile ilişkilerinde hep kazandığı gibi, başka türlü de kazandı. Güney Kıbrıs'la anlaşma yaptı; Doğu Akdeniz'i âdeta bir gölü haline getirdi ve Doğu Akdeniz'de petrol aramaya başladı.

Bütün bu gerçekler karşısında Erdoğan için "ABD'ci ve İsrail'ci" demek doğru olur mu? Bir devlet, çıkarları gereği bütün devletlerle görüşür, anlaşmalar yapar. Ama, bir taraftan bunlar yapılırken, diğer taraftan o devletlerin bir veya bir kaçının sözde düşmanlığını yapmak, bunu bir değerlendirme ölçüsü haline getirmek ve bazılarını bu sözde düşmanlık temelinde suçlamak, asla ahlâkî bir tavır değildir. Hele bir yanda bu gerçekler ortada iken, diğer tarafta, ABD ve İsrail'le hiç de böylesi münasebetler içinde olmayanları ABD'ci ve İsrail'ci olmakla suçlamak, kelimenin tam manâsıyla apaçık iftiradır. Ve ne yazık ki başta Erdoğan olmak üzere, militan yandaşları, bu iftirayı sürekli atmaktan geri durmamaktadırlar. Oysa Kur'an, mü'minleri hiç de müstahak olmadıkları ezaya maruz bırakanların apaçık ağır bir günah ve iftira vebali altında olduğunu beyan buyurduğu gibi (Ahzâb Sûresi/33: 58), iftirayla ilgili olarak, meselâ masum kadınlara zina iftirasında bulunanların dünyada ve Âhiret'te mel'un olduklarını ilân ediyor (Nur Sûresi/24: 23).

SON DÖNEMDE TÜRKİYE‒İRAN İLİŞKİLERİ

Bu açıklamalardan sonra Mavi Marmara ile ilgili tesbitlerimizi verelim. Ama yine meseleyi iyi anlamak için son dönemdeki Türkiye‒İran ilişkilerine de bakmak gerekiyor:

Ali Bulaç, Zaman Gazetesi'ndeki bir yazısında, Türkiye'nin bölgede düştüğü son zelil durumu izah sadedinde İran ile rekabete girildiği iddiasında da bulunuyor. Oysa gerçek, bunun tam tersidir. Apaçık gerçekler olarak, Türkiye, son dönemde İran ile oldukça sıkı‒fıkı ilişkilere girmiş, İran ile ilgili olarak Birleşmiş Milletler'de alınan kararı imzalamamış, İran'ı korumuş, İran'ın Türkiye'nin politikasının tam tersi olan Suriye politikasına ve Esed'i sonuna kadar desteklemesine rağmen, İran ile ilişkilerinde herhangi bir menfî tavır kesinlikle takınmamıştır. Daha da öte, son rüşvet ve yolsuzluk operasyonuyla, İran adına Halk Bankası vasıtasıyla ne kadar kara para akladığımız da ortaya çıkmıştır. Bunun yanısıra, İran, tarihimizde II. Bayezid döneminde olduğu gibi Türkiye'nin içine çok fazla sokulmuştur. Lise seviyesindeki öğrenciler için İran ile eğitim anlaşması yapılmış, YÖK, İran'daki 48 üniversiteye Ezher'e bile tanımadığı denkliyi tanımış, 700 Alevî dedesi, İran'a götürülüp, İran'ın dinî lideri Hameney'le görüştürülmüştür. Yine, Giresun, Erzurum, Van ve Siirt Üniversiteleri'nde İran ve Türkiye'deki İran yanlılarının çok derin etkileri, konuyla ilgilenen herkes tarafından bilinmektedir. Türkiye‒İran arasında devlet adamlarının çok sık ziyaretlerinin yanı sıra, İran'ın Ankara Büyükelçisi Ali Rıza Bikdeli, geçtiğimiz Kasım ayı sonlarında yaptığı açıklamada, İran istihbarat servisi MOİS'le Türkiye istihbarat teşkilatı MİT'in yakın işbirliği içinde olduğunu söylemiştir. AKP iktidarının özellikle MİT müsteşarı Hakan Fidan tarafından sürdürülen Suriye politikasının İran politikasına ters görünmesi bizi aldatmamalıdır. Çünkü bu politikanın sonunda, şimdiye kadar bölgede olduğu gibi, Suriye'de de kazanan Türkiye değil, açıkça İran olmuş, Türkiye, sadece kaybetmiştir.

MAVİ MARMARA İLE İLGİLİ TESBİTLERİMİZ

Şimdi, bunca gerçekten sonra Mavi Marmara ile ilgili tesbitlerimize geçebiliriz:

Mavi Marmara'yı o günkü şartlarda ve fiilî durum karşısında destekledim ve destekleyici yazılar yazdım. Fakat sonradan edindiğim bilgiler, görüşümü önemli ölçüde değiştirdi ve Fethullah Gülen Hocaefendi'nin o zamanki tavrının ne kadar doğru ve yerinde olduğu neticesine vardım.

1. Mavi Marmara hadisesi, önce Türkiye'nin Orta Doğu'da prestjinin artmasına yarıyor gibi olsa da, daha sonra hem bu prestij düştü, hem de Türkiye, yönetim değişikliğine maruz kalan Mısır'da ve ayrıca Suriye'de en fazla kaybeden ülke haline geldi. İsrail ise, Türkiye ile diplomatik münasebetlerinde azalma olsa da, ticarette kazanmaya devam etti. Ayrıca, Güney Kıbrıs Rum yönetimiyle yakın ilişkilere girdi ve Doğu Akdeniz'de petrol aramaya başladı. Türkiye, Mavi Marmara ve sonrasında hiçbir şey kazanmadığı gibi, tam tersine, sürekli kaybetti ve bölgede sözü en dinlenmez, artık en hesaba katılmaz ülke konumuna düştü.

2. Bazı "komplo teorileri"nde pek usta olan Abdürrahman Dilipak, Mavi Marmara'ya katılmaktan son anda vazgeçmiştir. 28 Şubat'ın asker nezdindeki mazeretlerinden olan Kudüs Gecesi'ni de kendisinin düzenlediğini söyleyen Dilipak, o geceye de "Hastayım" diye katılmamıştı. Mavi Marmara'nın öncülerinden olmasına rağmen, ona da, son anda çıkan işi, iddiasına göre, İHH'da kriz masasında görev almak için katılmadı.

3. Mavi Marmara, uluslarası sularda saldırıya uğradı. Aynı sularda Deniz Kuvvetlerimiz'e ait Çağrı Grubu muhripleri devriye görevi yapmaktadır. Bu muhripler, rahatlıkla olay yerine yönlendirilebilir, en azından kurtarma çalışmasına katılabilirlerdi.

4. O zamana kadar Türk bandırası taşıyan Mavi Marmara gemisine, Gazze'ye hareket etmeden önce Komor Adaları bandırası çekildi. Oysa gemi Türk bandırasıyla kalsaydı, uluslararası sularda gemiye yapılan bir saldırı, uluslararası hukukta Türkiye topraklarına yapılmış sayılacaktı. Türkiye, bir NATO üyesi ve NATO'nun ünlü 5. Madde'si, NATO'ya üye ülkelerden birinin topraklarına başka bir ülke tarafından yapılan saldırıyı, NATO'ya yapılmış sayıyor ve üyelerin buna cevap vermesini gerektiriyor. Bu bilinirken, bandıranın değiştirilmesiyle Türkiye, hakkı olan NATO müdahalesi ihtimalini kendi elleriyle yok etti. Neden?

5. Mavi Marmara'ya Abdürrahman Dilipak'tan başka 15 AKP'li milletvekili de binmekten vazgeçiyor. Bu 15 milletvekili, gemiye binmek üzere çok önceden yerlerini ayırtmışken, AKP yönetimi, son anda bu milletvekillerinin binmesine herhangi bir gerekçe göstermeden izin vermiyor. Neden? Oysa gemide, 40 civarında yabancı milletvekili de vardı. Bazılarının "İsrail'in saldıracağı hükümet tarafından biliniyordu. Bunun için milletvekillerine izin çıkmadı" iddiasına cevap nedir?

6. Mavi Marmara'da Türklerden başka daha pek çok ülkeden insan bulunmasına ve 9 vatandaşımızın şehid edilmesiyle neticelenen hadisede geminin çok karışmış olmasına rağmen neden sadece Türk vatandaşları katledildi ve başka ülkelerden kimseye bir şey olmadı?

İRAN VE EL-KAİDE, CIA‒MI5 BAĞLANTILARI

7. "Camia" ve bilhassa Hocaefendi aleyhinde çok kullanılan Mavi Marmara'nın mahiyetiyle ilgili önemli bir diğer bilgi olarak, Mavi Marmara kafilesine katılan 26 kişi, daha sonra, Türkiye'de İran'ın önde gelen destekçilerinden N.Ş. tarafından İran'a götürülüyor. Dönemin İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, kafiledeki herkesi tek tek bağrına basıyor. Mavi Marmara'nın ikinci defa Gazze'ye gönderilmesi gündeme gelince İran'dan Ayetullah Kaymakamî başkanlığında bir heyet Türkiye'ye geliyor, N.Ş. ile de görüşüyor ve bir protesto yürüyüşüne katılıyor. Fakat hükümet, bu defa Mavi Marmara'nın Gazze'ye gitmesine izin vermiyor.

8. Mavi Marmara seferinde beynelmilel iki isim de var: Abdülhakim Belhaj ve Mehdi al-Haratî. "El-Kaide" bağlantılı bu her iki isim, Libya iç savaşında Kaddafi muhalefetinin önde gelen komutanlarından. Belhaj, ABD'ye karşı Afganistan'da da savaşıyor. ABD güçleri tarafından esir alınıp, diğer esirlerin aksine, Libya'ya gönderiliyor. Yedi yıl Libya'da hapis yatan Belhaj daha sonra salınıyor ve gazetecilere CIA ve İngiliz gizli servisi MI5'le işbirliğini gösteren bir dosya sunuyor. Mavi Marmara'da şeker hastalığı ağırlaştı diye İsrail askerleri tarafından gemiden indirilip salınan Mehdi el-Haratî'nin ise Libya iç savaşından sonra evine giren hırsız, yüklü miktarda mücevher ve 200.000 avro buluyor. El-Haratî, bu paranın kendisine Libya'da kullanmak üzere Amerikan ajanları tarafından verildiğini söylüyor. Yani, Mavi Marmara'da el-Kaide üyesi iki uluslar arası isim de var ve bunların ikisi de ABD gizli servisi CIA ve İngiliz gizli servisi MI5 ile irtibatlı. Bu gerçekleri de, Türkiye ile İsrail arasındaki bazı çok gizi ilişkileri de, Fehmi Koru, bir ara birkaç gün üzerinde durduğu Sibel Edmonds üzerinden de açıklayabilir herhalde.

Bu gerçeklere, İran'ın Türkiye ile tarihî rekabeti, Akdeniz'de bir Türk uçağının Suriye tarafından düşürülmesi, Reyhanlı hadisesi, Uludere'de 34 masum vatandaşımızın aksi ispat edilememiş iddiaya göre MİT'in yanış istihbarat vermesi sebebiyle kendi uçaklarımız tarafından katledilmesi ve İran'ın Türkiye büyükelçisi Bikdelî'nin geçenlerde İran–MİT münasebetleriyle ilgili sözleri de eklendiğinde, Mavi Marmara hadisesi gibi, ülkemizde birkaç yıldır neler olup bittiği de daha iyi anlaşılabilir düşüncesindeyim ve sormadan edemiyorum:

1. 28 Şubat'ta zirveye çıkan MİT‒MOSSAD ilişkileri aynen devam ediyor mu?

2. Mavi Marmara, Türkiye'yi bölgede İsrail'le karşı karşıya getirip yalnızlaştırmak ve neticede bölgedeki bütün tesirini kırmak için, daha sonra CIA ve MI5 bağlantılı el-Kaide mensuplarının da dâhil olduğu bir İran ve yandaşları prodüksiyonu muydu?

3. Veya, Mavi Marmara, bölgedeki ABD planları çerçevesinde ve AKP iktidarının da prestiji adına yeni bir One Minute hadisesi miydi? Gerçekte neydi?
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör

Gerçekte Mavi Marmara Neydi? Ali Ünal

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var: Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Ay ve Güneş :: DÜNYA VE ÜLKEMİZDE YAŞAM :: Sosyal Hayat & Medya :: KARA KUTU -

/

Bedava forum kurmak | © phpBB | Bedava yardımlaşma forumu | Suistimalı göstermek | Bir bloga sahip olmak