Ay ve GŘne■

/

á
AnasayfaAnasayfa  GaleriGaleri  SSSSSS  AramaArama  Kayřt OlKayřt Ol  Giri■ yapGiri■ yap  Video B÷lŘmŘVideo B÷lŘmŘ  
SIK KULLANILAN BÍL▄MLER
Třkla Dinle Kutucuklarř & Maneviyat& A■k ve Sevgi & Lakřrdř Ovasř & SEYR-i ALEM & DŢVAN-I EDEBŢYAT
GŢTMEK ŢSTEDŢđŢNŢZ BÍL▄M▄N ŢSMŢ ▄ZERŢNE TIKLAYIN
EN SON GÍNDERŢLEN 10 MESAJ
Konu Yazan G÷ndermeTarihi
C.tesi 17 Haz. 2017, 13:04
Per■. 25 Mayřs 2017, 09:45
Cuma 12 Mayřs 2017, 09:58
Cuma 12 Mayřs 2017, 09:56
Per■. 04 Mayřs 2017, 09:33
Salř 25 Nis. 2017, 09:47
ăar■. 19 Nis. 2017, 09:57
Per■. 30 Mart 2017, 09:46
Per■. 23 Mart 2017, 09:03
Ptsi 20 Mart 2017, 09:18

[Yasemin ├‡ongar ] Da─Ÿl─▒ca belgesini veren kaynakla g├Âr├╝┼Ÿmeyi s├╝rd├╝r├╝yoruz

Ínceki ba■lřk Sonraki ba■lřk A■a­a gitmek
Yazar Mesaj
mcnn38
Admin

Erkek
Ya■ : 37 Kayřt tarihi : 04/09/08 Mesaj Sayřsř : 1871 Nerden : Geliyon Ţ■/Hobiler : Ya■amak Lakap : GARŢB

MesajKonu: [Yasemin ├‡ongar ] Da─Ÿl─▒ca belgesini veren kaynakla g├Âr├╝┼Ÿmeyi s├╝rd├╝r├╝yoruz ăar■. 17 Eyl. 2008, 12:58

Taraf Gazetesi Genel Yay─▒n Y├Ânetmeni Yard─▒mc─▒s─▒ Yasemin ├‡ongar, d├╝nyan─▒n her yerinde yazabilme cesaretini g├Âsteren medyaya belgelerin s─▒zd─▒r─▒ld─▒─Ÿ─▒n─▒ savunuyor.

Bir ├╝lkede k├Ât├╝ giden baz─▒ ┼Ÿeylerin ortaya ├ž─▒kar─▒lmas─▒ i├žin devletin kaynaklar─▒na ula┼Ÿman─▒n da gazetecilerin g├Ârevi oldu─Ÿu g├Âr├╝┼Ÿ├╝nde. Ellerinde ├žok somut, kendilerini ikna etmeyen belge olmadan hi├žbir haberi yay─▒nlamayacaklar─▒n─▒ belirtiyor. Taraf'─▒n haberi ├╝zerine Genelkurmay'─▒n, 'Da─Ÿl─▒ca belgesini s─▒zd─▒ran k├Âstebe─Ÿi yakalad─▒k' ┼Ÿeklindeki a├ž─▒klamas─▒n─▒ soran Nuriye Akman'a, ├‡ongar'─▒n cevab─▒ da ├žok tart─▒┼Ÿ─▒lacak: "Da─Ÿl─▒ca belgesini bir haber kayna─Ÿ─▒ndan alan muhabir arkada┼Ÿ─▒m─▒z ayn─▒ haber kayna─Ÿ─▒ ile g├Âr├╝┼Ÿmeye devam ediyor."

├‡ongar, Taraf'─▒n finansal ba─Ÿ─▒ms─▒zl─▒─Ÿ─▒ konusundaki spek├╝lasyonlara da tepki g├Âsteriyor. Gazeteye mali destek sa─Ÿlayan herhangi bir ┼Ÿirket, kurum, cemaat olmad─▒─Ÿ─▒n─▒ vurguluyor. Gazetenin sahibi Ba┼Ÿar Aslan'─▒n zarar etmesine ra─Ÿmen Taraf'─▒ ├ž─▒kard─▒─Ÿ─▒n─▒n alt─▒n─▒ ├žiziyor.

Alk─▒m Yay─▒nc─▒l─▒k'─▒n geliri gazetenin d├Ând├╝r├╝lmesine yetiyor mu?

Yetmiyor. Ba┼Ÿar Aslan bu i┼Ÿe giri┼Ÿirken "T├╝rkiye'nin en d├╝r├╝st, en prestijli gazetesine sahip olmak istiyorum" demi┼Ÿti. Bunun getirece─Ÿi parasal y├╝k├╝ de kar┼Ÿ─▒layabildi─Ÿi noktaya kadar kar┼Ÿ─▒lamaya, hatta zarar etmeye raz─▒ oldu.

Ne zamana kadar zarar edebilir ki?

A├ž─▒k├žas─▒ bilmiyorum. ├‡ok ciddi bir mali s─▒k─▒nt─▒ya ra─Ÿmen bu gazete ├ž─▒k─▒yor. Ba┼Ÿar Bey'in kendi geliri kullan─▒l─▒yor bu faaliyet i├žin. ┼×u ana kadar bir tek Mehmet Betil'in s─▒n─▒rl─▒ bir mali katk─▒s─▒ oldu. O s─▒n─▒rl─▒ mali katk─▒ ile belki ortakl─▒─Ÿ─▒ g├╝ndeme gelebilir. Bunun d─▒┼Ÿ─▒nda Taraf'a mali destek sa─Ÿlayan herhangi bir ┼Ÿirket, devlet, kurum, cemaat yok.

G├╝nde 500 bin dolar zarardan bahsediliyor. Bu rakam do─Ÿru mu?

├‡ok samimi s├Âyleyeyim. Bu rakamlar─▒ bilmiyorum. Bana ├žok abart─▒l─▒ bir rakam gibi geliyor. Bir s─▒k─▒nt─▒ var. ─░lk ba┼Ÿta buldu─Ÿumuz form├╝l Taraf'─▒ 1 liradan satmakt─▒. Bu ba─Ÿ─▒ms─▒zl─▒─Ÿ─▒ sa─Ÿlayabilecek bir ┼Ÿeydi. Fakat 1 lira okurumuza pahal─▒ geldi. K─▒rk kuru┼Ÿa indik. ┼×imdi 60-70 bin ortalama sat─▒┼Ÿa ula┼Ÿt─▒k. Bunun getirdi─Ÿi bir ilan art─▒┼Ÿ─▒ da oluyor tabii.

Ama gazete ├žok masrafl─▒ bir i┼Ÿ. ─░lanlar yetmiyordur.

Taraf di─Ÿer gazetelere k─▒yasla tabii ki masraflar─▒n─▒ ├žok k─▒s─▒tl─▒ tutmak zorunda. K├╝├ž├╝k bir gazeteyiz. 70 ki┼Ÿilik bir kadromuz var. Ankara'da k├╝├ž├╝k bir b├╝romuz var. Onun d─▒┼Ÿ─▒nda yerle┼Ÿik b├╝rolar─▒m─▒z yok. Ger├žekten ├žok k├╝├ž├╝k paralar kar┼Ÿ─▒l─▒─Ÿ─▒nda muhabirlik yapan, hatta tamamen g├Ân├╝ll├╝l├╝k esas─▒na g├Âre Taraf'a yazan arkada┼Ÿlar─▒m─▒z oldu. Tam kadrolu olmayan bu arkada┼Ÿlarla yurtd─▒┼Ÿ─▒ muhabirlerimiz hak ettiklerinin alt─▒nda ├╝cretlerle ├žal─▒┼Ÿ─▒yorlar. Tam zamanl─▒ olarak Taraf'a ├žal─▒┼Ÿan kadronun piyasa ortalamas─▒nda bir ├╝cret almas─▒ hedefimiz.

Peki siz y├Ânetici kesimi de hak etti─Ÿinizin alt─▒nda m─▒ al─▒yorsunuz?

Valla ben bu konuda bir ┼Ÿik├óyette bulunamam. Tam kadrolu muhabirler hak ettiklerinin alt─▒nda alm─▒yorlar. Y├Âneticilerin de i┼Ÿte Ahmet Bey olsun, ben olay─▒m, Alev olsun ald─▒─Ÿ─▒m─▒z para piyasa standard─▒n─▒n alt─▒ndad─▒r.

Milliyet'te ald─▒─Ÿ─▒n─▒zdan daha az m─▒ al─▒yorsunuz?

Ben Milliyet'te Washington temsilcisiydim. Dolar olarak al─▒yordum. CNN T├╝rk ├╝zerinden ba┼Ÿka bir gelirim vard─▒. Onun ├žok gerisine d├╝┼Ÿt├╝─Ÿ├╝m├╝ s├Âyleyemem ┼Ÿu anda. Ama herhangi bir gazetede ┼Ÿu anki konumda olsam herhalde daha y├╝ksek al─▒rd─▒m. ┼×una y├╝rekten inan─▒yorum ki Taraf ├žok daha fazla satacak, daha ├žok ilan alacak ve i├žine girdi─Ÿi mali krizi de a┼Ÿacak.

Resmi ilanlar konusunda durum nas─▒l? Vak─▒fbank kanal─▒ ile h├╝k├╝metin sizi destekledi─Ÿi iddialar─▒ var.

H├╝k├╝met bizi desteklemiyor. Vak─▒fbank ilan─▒ ne kadar ald─▒k bilmiyorum. Bizim gazetenin de─Ÿil, do─Ÿrudan Alk─▒m'─▒n, Ba┼Ÿar Bey'in devletle normal kredi ili┼Ÿkilerinde baz─▒ s─▒k─▒nt─▒lar ya┼Ÿad─▒─Ÿ─▒n─▒ biliyorum. Devlet ve h├╝k├╝met taraf─▒ndan ├Âzel bir destek gelmedi. Hatta belki zorla┼Ÿt─▒r─▒c─▒ birtak─▒m ad─▒mlar att─▒lar.

Taraf "Fethullah├ž─▒" m─▒!

Vallahi biz Fethullah├ž─▒ de─Ÿiliz demek bana komik geliyor. Ama de─Ÿiliz. Bir kere cemaat mensuplar─▒ ├ž─▒karm─▒yor bu gazeteyi. Cemaatten gelen herhangi bir mali destek kesinlikle yok. Herkes kendinden ├žok emin bir ┼Ÿekilde yaz─▒yor ama nerede o paralar merak ediyorum. Yani e─Ÿer Fethullah G├╝len Amerika'dan para g├Ânderiyorsa o paralar bize ula┼Ÿana kadar o gemi okyanusta bat─▒yor herhalde.

Size Soros'tan da m─▒ para gelmiyor!

Soros'tan da para gelmedi. Ama nas─▒l bir mant─▒kt─▒r ki, hem bizim zarar─▒m─▒z─▒ hesapl─▒yorlar, bilmem ka├ž milyar dolar gibi acayip rakamlara ula┼Ÿ─▒yorlar hem de her yerden para geliyor bize. O para geliyorsa biz o paray─▒ ne yap─▒yoruz? ├–yle bir para olsa herhalde ooo biz bug├╝n altm─▒┼Ÿ sayfa bir gazete ├ž─▒kar─▒yorduk, ku┼Ÿe k├ó─Ÿ─▒da basard─▒k. Seksen tane ekimiz vard─▒. Yok.

Peki kayna─Ÿ─▒ ne bu iddialar─▒n?

Biz ger├žekten cesur, d├╝r├╝st, b├╝t├╝n g├╝├ž odaklar─▒na mesafeli bir gazetecilik yap─▒yoruz. Biz h├╝k├╝meti de ├žok sert bir ┼Ÿekilde ele┼Ÿtiriyoruz, T├╝rk Silahl─▒ Kuvvetleri'ni de. Biz yeri geldi─Ÿinde Fethullah G├╝len cemaatini de yine ayn─▒ ┼Ÿekilde ele┼Ÿtirebiliriz. Yeri geldi─Ÿinde ┼Ÿu bankay─▒ da, ┼Ÿu i┼Ÿadam─▒n─▒ da, ┼Ÿu kurumu da ele┼Ÿtirebiliriz. Ger├žekten ba─Ÿ─▒ms─▒z─▒z. ─░yi gazetecilik yapt─▒─Ÿ─▒m─▒z i├žin bizi karal─▒yorlar. Siz b├Âyle bir gazetecilik ortaya koydu─Ÿunuz zaman, b├Âyle bir gazetecilik ufku ta┼Ÿ─▒mayan, b├Âyle bir gazetecili─Ÿin yap─▒lmas─▒ durumunda kendi gazetecili─Ÿinin asl─▒nda ne kadar s─▒─Ÿ, ne kadar yanda┼Ÿ ve ne kadar ba┼Ÿka ├ž─▒karlar─▒n hayata ge├žirilmesine hizmet eden bir gazetecilik oldu─Ÿunu kavrayanlar bir ┼Ÿekilde bizi karalamaya ├žal─▒┼Ÿ─▒yorlar. Ki biz ├žok merkezdeki insanlar─▒z. Yani Ahmet Altan, Alev Er, ben b├Âyle radikal, marjinal, u├žlarda insanlar de─Ÿiliz.

Sen 21 ya┼Ÿ─▒nda ─░srail ordusunda yer alm─▒┼Ÿs─▒n Yasemin! Bunu niye sakl─▒yorsun!

Ge├žen g├╝n gazetede oturuyorduk. Ahmet Altan, kendisine gelen bir e-maili okurken bana 'Sen 21 ya┼Ÿ─▒nda ─░srail ordusunda m─▒ g├Ârev yapt─▒n?' dedi. Hep beraber g├╝lmeye ba┼Ÿlad─▒k. ─░lk defa ─░srail'e 35 ya┼Ÿ─▒mda gazeteci olarak gittim. Sonra bir kere daha gittim gazeteci olarak. Herhangi bir orduda g├Ârev yapmad─▒m. Elime hi├žbir zaman silah almad─▒m. Ne diyebilirim? G├╝l├╝p ge├žiyorum. ┼×imdi bak─▒n benim hakk─▒mda yaz─▒lanlar, ─░srail ├Ârne─Ÿinden yola ├ž─▒karak, i┼Ÿte ailem Sabetayist, Selanikli ve d├Ânme. Yani b├╝y├╝kbabam─▒n Selanik'te bir d├Ânem ├žal─▒┼Ÿt─▒─Ÿ─▒ do─Ÿru. Ailede hi├ž Yahudi yok. D├Ânme de yok. Ayr─▒ca olsa ne olur? Kocam da Yahudi de─Ÿil. G├╝ya kocam Yahudi oldu─Ÿu anla┼Ÿ─▒lmas─▒n diye ad─▒n─▒ Christ'e ├ževirmi┼Ÿ. Bunu bile yazabildiler. Bunlar─▒ okuyup g├╝l├╝yoruz.

Bu kadarla kalsa iyi. Senin ve kocan─▒n CIA i├žin ├žal─▒┼Ÿt─▒─Ÿ─▒ s├Âyleniyor.

Evet s├Âyleniyor. Ne diyebilirim? Ben Washington'da gazeteci olarak ya┼Ÿad─▒m. Kocam bir d├Ânem diplomatl─▒k yapm─▒┼Ÿ bir akademisyen. Ve b├Âyle bir ba─Ÿlant─▒ kesinlikle yok. Ama bunu s├Âylemek durumunda kalmak bile bana komik geliyor. Herhalde CIA e─Ÿer T├╝rkiye'deki gazeteleri izliyorsa internetten izliyorsa, yaz─▒lanlar─▒ g├Âr├╝p acayip e─Ÿleniyorlard─▒r.

Kocan D─▒┼Ÿi┼Ÿleri Bakanl─▒─Ÿ─▒'ndan m─▒ emekli?

Evet. End├╝striyel tasar─▒m mezunudur. Uluslararas─▒ ili┼Ÿkiler mezunu de─Ÿildir. Ama biz tan─▒┼Ÿmadan ├žok ├Ânce D─▒┼Ÿi┼Ÿleri'nin s─▒nav─▒na girmi┼Ÿ, kazanm─▒┼Ÿ. Ve D─▒┼Ÿi┼Ÿleri'nde a─Ÿ─▒rl─▒kl─▒ olarak bas─▒n ata┼Ÿesi, k├╝lt├╝r ata┼Ÿesi olarak g├Ârev yapm─▒┼Ÿ ├že┼Ÿitli ├╝lkelerde.

┼×u anda Afganistan'da m─▒?

Hay─▒r, burada. ─░stanbul'da yani. George Washington ├œniversitesi'nde bir doktora tezine ba┼Ÿlad─▒. ─░ngiliz kolonyalizmi d├Âneminde i┼Ÿte Hindistan'da, Pakistan'da, Afganistan'da g├Ârev yapm─▒┼Ÿ bir ─░ngiliz s├Âm├╝rgecisinin hayat─▒yla ilgili bir tarih doktoras─▒ yap─▒yor.

Yasemin rahats─▒z olmazsan, kolyen ha├ž m─▒?

Ha├ž de─Ÿil bu. Herkes ha├ž zannediyor. Bir arkada┼Ÿ─▒m M─▒s─▒r'dan getirdi. Eski M─▒s─▒r'da bereket sembol├╝. Ben dindar de─Ÿilim. ├‡ok M├╝sl├╝man da de─Ÿilim, H─▒ristiyan da de─Ÿilim. Kocam ateist. Ben ateist de─Ÿilim.

6 ya┼Ÿ─▒ndaki k─▒z─▒n─▒ nas─▒l yeti┼Ÿtiriyorsunuz?

Christ daha b├Âyle Tanr─▒ yoktur diyerek yeti┼Ÿtirme yanl─▒s─▒. Ben agnosti─Ÿim ve Tanr─▒ yoktur diyemem. Bu bir demokrat tevazu. Ben de b├Âyle yeti┼Ÿtirmek yanl─▒s─▒y─▒m. Tart─▒┼Ÿ─▒yoruz. Ben kendi d├╝┼Ÿ├╝ncemi ona s├Âyl├╝yorum. O da kendi d├╝┼Ÿ├╝ncesini bana s├Âyl├╝yor. Sonu├žta dindar olmayacak. Christ merakl─▒ de─Ÿildir ama ben dine ├žok merakl─▒y─▒m. Benim y├╝ksek lisans tezim post modern Tanr─▒ d├╝┼Ÿ├╝ncesi ve post modern dinler ├╝zerineydi. ├–yle bir akademik merak─▒m var. Ayr─▒ca camiye, kiliseye gitmeyi severim. Kocam Amerikan toplumunun geneline ayk─▒r─▒ bir ┼Ÿekilde k├╝├ž├╝k ya┼Ÿta Marksizm ile tan─▒┼Ÿm─▒┼Ÿ. Marksizm ├žer├ževesinde dini anlam─▒┼Ÿ. Tabii Amerika'daki dinin o ├žok g├╝├žl├╝ rol├╝ne de tepki duymu┼Ÿ. Amerika ger├žek anlamda laik bir ├╝lke oldu─Ÿu i├žin dinin toplumsal alan─▒n her k├Â┼Ÿesine n├╝fuz etmesine izin veriliyor. D├╝nyay─▒ din ├╝zerinden alg─▒lamak ├žok yayg─▒n. Ve tepki g├Ârm├╝yor. Ama buna ki┼Ÿiler tepki duyabiliyorlar. O tepki duyanlardan biri de benim kocam.

Ba┼Ÿar Bey yay─▒n toplant─▒s─▒na girer mi?

Asla girmez. Gazeteye bile u─Ÿramaz. Bazen gelir Ahmet Bey ile bir ├žay i├žer. Bug├╝ne kadar Taraf'─▒n yapt─▒─Ÿ─▒ hi├žbir man┼Ÿet, hi├žbir birinci sayfa, hi├žbir haber, Taraf'taki herhangi bir yazar─▒n bir yaz─▒s─▒ konusunda ├Ânceden ya da sonradan bu niye olmu┼Ÿ, bunu niye b├Âyle yapt─▒n─▒z demedi. Ba┼Ÿar Bey Ahmet Altan'a ve Alev Er'e bence ├žok b├╝y├╝k bir g├╝ven duyuyor, d├╝r├╝st bir gazete yapacaklar─▒, kendi demokrat ki┼Ÿiliklerinin d─▒┼Ÿ─▒nda herhangi bir ┼Ÿey yapmayacaklar─▒ konusunda.

Son zamanlarda neden Taraf'a geliyor ├Ânemli haberler?

D├╝nyan─▒n her yerinde gazeteciler devletin elindeki belgelere, bilgilere ula┼Ÿmaya ├žal─▒┼Ÿ─▒rlar. Zaten gazetecili─Ÿin ama├žlar─▒ndan biri devlet gibi ├žok kapal─▒ bir yap─▒n─▒n biraz daha ┼Ÿeffaf olmas─▒n─▒ sa─Ÿlamakt─▒r. E─Ÿer T├╝rkiye'de birtak─▒m ┼Ÿeyler k├Ât├╝ gidiyorsa neden k├Ât├╝ gitti─Ÿini ara┼Ÿt─▒rman─▒n esas yolu da devletin bu kaynaklar─▒na ula┼Ÿmakt─▒r. Bu t├╝r belgeler, bilgiler yine d├╝nyan─▒n her yerinde s─▒zar. S─▒zd─▒r─▒l─▒r. Ve Taraf'─▒n bu konuda biraz daha ┼Ÿansl─▒ olmas─▒ bence haber kaynaklar─▒n─▒n Taraf'─▒n bunu yay─▒nlama cesaretine sahip oldu─Ÿunu g├Ârmeleri. Bize ula┼Ÿan bilgi ya da belgeleri ya ikinci, ├╝├ž├╝nc├╝ kaynaklardan ├žek ederek, teyit ederek do─Ÿrulu─Ÿundan emin olmam─▒z laz─▒m ya da elimizde ├žok somut, otantik oldu─Ÿuna bizi inand─▒racak bir format─▒ olan bir belge olmas─▒ laz─▒m. Bunun d─▒┼Ÿ─▒ndaki ┼Ÿeyleri yay─▒nlam─▒yoruz.

Genelkurmay bir a├ž─▒klama yapm─▒┼Ÿt─▒ Da─Ÿl─▒ca belgesini s─▒zd─▒ran k├Âstebe─Ÿi yakalad─▒k diye. Sonra ne oldu?

Da─Ÿl─▒ca belgesini bir haber kayna─Ÿ─▒ndan alan muhabir arkada┼Ÿ─▒m─▒z─▒n ayn─▒ haber kayna─Ÿ─▒ ile g├Âr├╝┼Ÿmeye devam etti─Ÿini s├Âyleyebilirim.

Yani e─Ÿer ortada bir k├Âstebek varsa ya a├ž─▒klama yanl─▒┼Ÿ yahut da ba┼Ÿka bir k├Âstebek mi yakaland─▒?

Bilmiyorum. Genelkurmay o Da─Ÿl─▒ca belgesinin elimizdeki orijinalini bizden istedi. Genelkurmay asker├« savc─▒l─▒─Ÿ─▒n─▒n bize ilk g├Ânderdikleri faks son derece kaba, tehditler, ne istedi─Ÿi tam anla┼Ÿ─▒lmayan, Genelkurmay gibi ciddi bir kuruma kesinlikle yak─▒┼Ÿmayan, Genelkurmay gibi bir kurumun herhangi bir gazete y├Ânetimiyle kurmas─▒ gereken asgari sayg─▒ ili┼Ÿkisini i├žermeyen bir mektuptu. Biz o mektuba birinci sayfam─▒zdan cevap verdik. Bir kere bizimle bu ├╝slupla konu┼Ÿamazs─▒n─▒z. Da─Ÿl─▒ca belgesi otantik bir belge. Ve T├╝rk ordusunun Da─Ÿl─▒ca bask─▒n─▒n─▒ ├Ânceden bildi─Ÿini kan─▒tlayan bir belge. Gerekirse bu belgeyi hukuki s├╝rece sokar─▒z. Gerekti─Ÿinde takdim ederiz dedik. Bu s├Âz├╝m├╝zde de durduk. O bask─▒n tehdidini i├žeren fakstan sonra CD'leri g├Ânderdik. Daha sonra Genelkurmay bir yaz─▒ daha g├Ânderdi bize. Bu sefer mektup format─▒nda posta ile iletilmi┼Ÿ, ├žok daha sayg─▒l─▒ bir dil ile yaz─▒lm─▒┼Ÿ, o dedi─Ÿim asgari sayg─▒ d├╝zeyinde tutulan makul bir dildi. Dedi ki bize g├Ânderdi─Ÿiniz ├Ârne─Ÿi inceledik. Ama bu kopyalanm─▒┼Ÿ bir ├Ârnek. L├╝tfen kopyalamad─▒─Ÿ─▒n─▒z halini bize g├Ânderin. Biz de o ├žer├ževede gerekeni yapt─▒k.

NUR─░YE AKMAN
23 Temmuz 2008, ├‡ar┼Ÿamba

YŘrek sancřmřn tek refakatšisi, s÷zcŘklerimin yegane bekšisi..
Aldřrma satřrlarřma bula■mř■ hŘzŘn rutubetine.
Ínemseme kendimle olan sava■řn galibine.
Sayfa ba■řna d÷n A■a­a gitmek
Kullanřcř profilini g÷r http://med-cezir.eniyiforum.org

[Yasemin ├‡ongar ] Da─Ÿl─▒ca belgesini veren kaynakla g├Âr├╝┼Ÿmeyi s├╝rd├╝r├╝yoruz

Ínceki ba■lřk Sonraki ba■lřk Sayfa ba■řna d÷n
1 sayfadaki 1 sayfasř

Bu forumun mŘsaadesi var: Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Ay ve GŘne■ :: D▄NYA VE ▄LKEMŢZDE YAŮAM :: Sosyal Hayat & Medya :: RÍPORTAJ -

/

forum kurmak | © phpBB | Bedava yardřmla■ma forumu | Suistimalř g÷stermek | Yetkinblog.com