Ay ve Güneş

/

 
AnasayfaAnasayfa  GaleriGaleri  SSSSSS  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  Video BölümüVideo Bölümü  
SIK KULLANILAN BÖLÜMLER
Tıkla Dinle Kutucukları & Maneviyat& Aşk ve Sevgi & Lakırdı Ovası & SEYR-i ALEM & DİVAN-I EDEBİYAT
GİTMEK İSTEDİĞİNİZ BÖLÜMÜN İSMİ ÜZERİNE TIKLAYIN
EN SON GÖNDERİLEN 10 MESAJ
Konu Yazan GöndermeTarihi
C.tesi 17 Şub. 2018, 10:29
C.tesi 17 Şub. 2018, 10:26
C.tesi 17 Haz. 2017, 13:04
Perş. 25 Mayıs 2017, 09:45
Cuma 12 Mayıs 2017, 09:58
Cuma 12 Mayıs 2017, 09:56
Perş. 04 Mayıs 2017, 09:33
Salı 25 Nis. 2017, 09:47
Çarş. 19 Nis. 2017, 09:57
Perş. 30 Mart 2017, 09:46

K.Kerim Kıssalarının Çeşitleri, Özellikleri ve Amaçları

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
mcnn38
Admin
avatar

Erkek
Yaş : 37 Kayıt tarihi : 04/09/08 Mesaj Sayısı : 1871 Nerden : Geliyon İş/Hobiler : Yaşamak Lakap : GARİB

MesajKonu: K.Kerim Kıssalarının Çeşitleri, Özellikleri ve Amaçları Cuma 17 Ekim 2008, 14:35

Kıssaların Çeşitleri, Özellikleri ve Amaçları


a)Kıssaların Çeşitleri

Kur’ân’ın genel anlatımı içinde üç çeşit kıssa bulunmaktadır.

Birinci çeşit kıssalar; peygamberlerin haberleri, kendi kavimlerini tevhid dinine davet etmeleri, gösterdikleri mucizeler, toplumun karşı çıkış sebepleri,inananların ve inkarcıların sonlarının durumu gibi konuları içerir.
İkinci çeşit kıssalarda; Peygamberlikleri kesin olmayan şahıslar ve bazı toplumların başlarına gelen olaylar dile getirilmektedir. Bu kısma Talut, Calut, Zü’l-karneyneyn, Ashab-ı Kehf, Ashab-ı Sebt, Hz. Meryem,Ashab-ı Uhdud vs. misal verilir.
Üçüncü çeşidi ise; Hz. Peygamber dönemindeki olayların
anlatılmasıdır. Hz. Peygamberin hicreti, savaşları ve insanlarla olan ilişkileri
bu kısımda değerlendirmek mümkündür.

b) Kıssaların Özellikleri

Kur’an-ı Kerim’de yer alan anlatımlara baktığımızda kıssaların,hayalden uzak gerçeği yansıtan olayların olduğu anlaşılmaktadır. Kur’ân’da bu gerçeği ifade eden ayetler çoktur. Buradan hareketle, 1950 yıllarında Mısır Ezher Üniversitesinde Ahmed Emin tarafından doktora tezi olarak yaptırılan ve kıssaları hayal mahsulü edebî mesel kabul eden çalışmanın doğruluğunu kabul etmek mümkün değildir. Ancak, kıssaların aşkın halinin, küçük büyük, alim cahil, farklı insanların dilinde çeşitli amaçlar için kullanılması, onları, aynı zamanda “mesel” haline getirmektedir. Meselden farkı, olmuş veya olacak (ahırette olacak) olayları dile getirmiş olmasıdır.Meselde ise, böyle bir şart bulunmaz. Öte yandan, Kur’an’da yer alan her kıssanın, zamanla bir mesel haline dönüştüğünü, fakat her meselin bir kıssa olmadığını söylememiz mümkündür.

Kur’ân kıssalarında, olaylar bir hikaye veya bir romanda olduğu gibi düzenli bir şekilde, bir yerden başlayıp bitirilmez. Olayın sadece bir sahnesi tasvir edilir. Bu sahnelerde tevhid ve Peygamberlerin risaletini ispat ağırlık kazanır. Örneğin, Hz. Musa ile Firavn arasında geçtiği zikredilen kıssada, Firavn’ın inanç sistemi, sihirbazların yanılgıları hatırlatıldıktan sonra Hz. Musa’ya verilen mucizelerle, yanlış ve doğru açıklanarak tevhid ve risaletin ispatı hedeflenmiş olur.

Kıssalarda bulunan diğer bir özellik, gerçek olaylara yer verilmesidir.Bunlar kıssa ismiyle değil, “nebe”, “enbâ” “hadis” ve “zikir” olarak ifade edilir. Bu durum kıssaların bir vahiy mahsulü olduğunu ortaya koymaktadır.Kıssaların başka bir özelliği de, olayların ayrıntılarına girmekten ziyade, verilmek istenen mesajın önem kazanmasıdır.

Bundan dolayı,
onlarda söylenen şeyle iktifa edilmez, alınacak derslere dikkat çekilir. Her dönem için önemli ip uçları çıkarılmaya çalışılır. Kıssanın geçtiği dönemde olanlardan o dönemde yaşayan insanlar sorumlu olmakla birlikte, benzer hataların işlenmesi durumunda aynı sonuçların doğacağının akıldan uzak tutulmaması gerektiği anlaşılır. Bu açıdan değerlendirdiğimizde, kıssalar her asırda ayrı bir önem taşımaktadır.

Kıssalar doğru yola gitmeyi hedefleyen birer modeldir. Bunları iki kısma ayırmak mümkündür.

Birinci kısım, olanı tasvir eder. Önce bir olay canlandırılır. Daha sonra insanların bu sahne etrafında düşünmesi sağlanır.Bunun neticesinde Yüce Yaratıcının istediği ve olması gereken gösterilmiş olur.
İkinci kısım modeller ise, olması gereken güzel ahlakı ve yaşantıyı gösterir. Bunun en güzel örneğini, Hz. Peygamberin sünneti oluşturur. Onun güzel ahlakı, olaylar karşısındaki tutumu ve ilişkilerdeki tutarlılık ümmeti
için bir modeldir.

Kaynaklardaki bu açıklamalara ilaveten, akıl sahiplerine ibret kaynağı olması, gerçeği yansıtması, ilahi kitaplarla uyum halinde olması, açıklayıcı hasletleri taşıması ve insanlığın mutluluğunu hedeflemiş olması, kıssaların temel özelliklerini oluşturmaktadır

c) Kıssaların Amacı

İlâhi kitaplar, insanların mutluluğu için gönderilen hidayet rehberleridir. Bu rehberler karşısında insanlar iki şıktan birini tercih eder.Ya Yaratıcıya ve ondan gelene inanırlar, veya inkar ederler. Kıssaların kahramanı insanın kendisi değildir. Kahraman, insanın inancına, davranışlarına bağlı olan iyi veya kötü hasletlerdir. Örnek olarak, Hz. İbrahim kıssasında tevhıd ve şirk, Hz. Yusuf kıssasında iseHz. Yusuf’un iffeti, hanımın zaafına işaret edilir.

Bu olaylarda verilmek istenen, toplum hayatını hikaye etmek değil, geçmiş milletlerin olumlu ve olumsuz davranışlarının sonucunu göstererek insanlığın dikkatini çekmektir. Bu yapılırken, belirli tarihi olayları ele alıp, ayrıntıya girmeden, önemli olaylara işaret edip, her devirdeki insanlara ders vermeyi hedefler.

Kur’an kıssalarının, Kur’ân’ın içindeki kapladığı yer açısından,konuyla ilgili çalışma yapan alimler arsında farklı görüşlerin olduğu gözlenir. Buna göre kıssalar, Kur’an’ın üçte birini, üçte ikisini, bazılarına göre de, Hz. Peygamber dönemindeki bazı olayların eklenmesiyle yarısını oluşturduğu, Hz. Peygamber dönemi çıkarılacak olursa 1650 ayeti ihtiva ettiği doğrultudadır.

Kur’ân’da geniş bir yer oluşturan kıssaların içeriği iyi, güzel ve doğruları ortaya çıkarmadır. Yüce Yaratıcı, Kur’ân kıssalarıyla geçmiş milletlerin özelliklerini belirterek, daha önce gönderilen Peygamberler ile Hz. Muhammed’in benzer yönlerine işaret etmiş, hakikatin üstün geleceğini hatırlatmış, inananlara teselli vermiş, Allah’a karşı gelenlerin sonlarını hatırlatmış ve Müslümanların azmini artırmak istemiştir. Konuya bu açıdan yaklaşıldığında kıssaların iki amacının olduğu gözlenir.

a) İnsanları tevhıd inancına uymayan olumsuz alışkınlıklardan uzaklaştırmak.
b) Hz. Peygamberle Tebliğ edilen inancı işlev hale getirmek.

Bu iki temel prensip,
1)Tasvir,
2) Talep (yani çağrılan konu),
3) Duyguların ifade ediliş şekli ile insanlığa sunulur.

Bu yapılırken, geçmiş dönemlerde doğru yol üzerinde bulunan insanlara mükafat verildiğini, ilahi dinlerin verilerine göre kötü ve yanlış yolda olanların cezalandırıldığını bildirip,insanın Yaratıcısını tanıması ve ona nasıl kul olunması gerektiğini göstermek olduğu görülür.

Kur’ân’da yer alan 84 civarındaki olayları anlatan kıssaların amaçlarını altı maddede özetlememiz mümkündür:

1) İnsanlar arasında Tevdid’i hakim kılmak,
2)Hz. Peygamberin risaletini ve vahyi ispat etmek,
3)İlahi dinlerin aynı kaynaktan geldiğini ortaya koymak,
4) Yüce Allah’ın İnananlara yardım edeceğini, inanmayanlara mühlet verdiğini veya azabı hatırlatmak,
5) Seçkin kullara verilen nimetlere işaret ederek, güzel amel işlemelerine teşvik etmek,
6) Şeytandan sakındırmak47 ve şeytan eksenli inançların yanlış olduğunu ortaya çıkarmak

KAYNAK :

T.C.
ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ
İLAHİYAT FAKÜLTESİ
Cilt: 11, Sayı:2, 2002
ss. 31-58

http://kutuphane.uludag.edu.tr/Univder/PDF/ilh/2002-11(2)/htmpdf/M-2.pdf

_________________
Yoruldum her sabah, dönüşüne dair düş görmüş olarak uyanmayı hayal etmekten.
Ben yalanına bile razıyım artık seninle ilgili her şeyin. Bir umudun, bir güneşin...

Yürek sancımın tek refakatçisi, sözcüklerimin yegane bekçisi..
Aldırma satırlarıma bulaşmış hüzün rutubetine.
Önemseme kendimle olan savaşın galibine.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://med-cezir.eniyiforum.org

K.Kerim Kıssalarının Çeşitleri, Özellikleri ve Amaçları

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var: Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Ay ve Güneş :: ABİDE ŞAHSİYETLER :: Peygamberler :: Kur'an-ı Kerim KISSALARI -

/

forum kurmak | © phpBB | Bedava yardımlaşma forumu | Suistimalı göstermek | Yetkinblog