Ay ve Güneş

/

AnasayfaAnasayfa  GaleriGaleri  SSSSSS  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  Video BölümüVideo Bölümü  
SIK KULLANILAN BÖLÜMLER
Tıkla Dinle Kutucukları & Maneviyat& Aşk ve Sevgi & Lakırdı Ovası & SEYR-i ALEM & DİVAN-I EDEBİYAT
GİTMEK İSTEDİĞİNİZ BÖLÜMÜN İSMİ ÜZERİNE TIKLAYIN
EN SON GÖNDERİLEN 10 MESAJ
Konu Yazan GöndermeTarihi
C.tesi 17 Haz. 2017, 13:04
Perş. 25 Mayıs 2017, 09:45
Cuma 12 Mayıs 2017, 09:58
Cuma 12 Mayıs 2017, 09:56
Perş. 04 Mayıs 2017, 09:33
Salı 25 Nis. 2017, 09:47
Çarş. 19 Nis. 2017, 09:57
Perş. 30 Mart 2017, 09:46
Perş. 23 Mart 2017, 09:03
Ptsi 20 Mart 2017, 09:18

Boşanmak İstemiyorum

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
mevsim

Yaş : Kayıt tarihi : 23/10/08 Mesaj Sayısı : 304 Nerden : İş/Hobiler : Lakap :

MesajKonu: Boşanmak İstemiyorum Ptsi 17 Kas. 2008, 07:57

Boşanmak İstemiyorum hafta içi hergün 16:30 STV'de

Bu programda herkes gerçek rolünü oynuyor

SEVİNÇ ÖZARSLAN
Samanyolu TV’de her akşam saat 16:30’da ekrana gelen “Boşanmak İstemiyorum” programı gerçek boşanma hikâyelerini ekrana getiriyor. Dizi formatında hazırlanan programın ilginç yanı, hâkiminden aile danışmanına kadar herkesin gerçek rolünü kamera karşısında oynaması.

“Bekâra karı boşamak kolaydır” sözünün ne hükmü kaldı ki günümüzde? Gün geçtikçe artan boşanma davaları, evli çiftlerin de bu kararı ne kadar kolay aldıklarının bir kanıtı aslında. Bir de karar veremeyenler grubu var; “Acaba boşansam mı, boşanmasam mı?” ikilemi içinde yaşayan ve bunu her fırsatta temcit pilavı gibi eşinin önüne getirip, hayatı herkese zehir edenler grubu... İşte Samanyolu TV, bu grubun işini kolaylaştıracak bir program hazırlıyor. Hafta içi her akşam saat 17.00’de yayınlanan “Boşanmak İstemiyorum” programı, gerçek boşanma hikâyelerini bir mahkeme huzurunda masaya yatırıyor. Dizi formatıyla hazırlanan programda bir dava beş bölüme ayrılarak ekranlara taşınıyor. Tüm evli çiftleri boşanmaya karar vermeden önce bir kez daha düşünmeye davet eden program, ‘sağlıklı bir gelecek için yuvalarımıza sahip çıkalım’ mesajı veriyor. Boşanmayı bir çözüm yolu olarak gören çiftlere bu süreçte kendilerini bekleyen muhtemel sıkıntılar hatırlatılıyor, kararlarını bütün detaylarıyla bir kez daha gözden geçirmeleri için yardım ediliyor. Program sadece evliliklerini yürütme hususunda karar veremeyenlere hitap etmiyor; bütün sorunlu çiftler programdan kendilerine pay çıkarabilir.

Mahkemede kararı hâkim tek başına vermiyor. Çeşitli meslek dallarından oluşan jüri üyeleri ve aile danışmanları için salonda yer açılmış. Gerçek hayatta da değişen aile mahkemeleri kanununa göre hâkim karar vermeden önce, mutlaka konunun uzmanlarının görüşlerine başvuruyor, ancak mahkeme ortamında değil. Ama programda herkes mahkeme salonunda. Danışman da, jüri de orada. Hakim gerektiğinde görüşlerine başvuruyor. Burada herkes gerçek hayattaki rolünü oynuyor. Mesela aile danışmanları Fatma Taş, Şeyma Çavuşoğlu ve Efkan Yeşildağ zaten bu işin ehli isimler. İşlerini güçlerini bırakıp çekim gününde stüdyodaki koltuklarına oturuyor ve bilirkişi olarak görüş bildiriyorlar. Hâkim rolündeki 62 yaşındaki Lütfi Ural ise 37 yıllık avukat. Bir zamanlar avukat olarak ilgilendiği davaları, hâkim koltuğunda bir kez daha değerlendiriyor. Ural, programa ilk başta danışman olarak dahil olmuş. Boşanma davalarına nasıl bakılması gerektiğini programın yapımcısına anlatınca format ortaya çıkmış. Ural’ın programa katılma sebebi ilginç. Türk filmlerindeki mahkeme sahnelerinden büyük bir rahatsızlık duyuyor ve Amerikan mahkeme salonlarının filmlerimize taşındığını düşünüyor: “Dizilerin ve sinemaların mahkeme sahnelerine bakın, adam yemin edecek neredeyse ‘İncil getirin’ diyecek. Magazin mahkemesi kurmuşlar, adamın eline tokmak verilmiş. Hiç bizim mahkemelerde tokmak gördünüz mü? İşte bu yanlışları düzeltmek için programa katıldım.” diyor. Programda bir tek davalı ve davacılar gerçekten oyuncu.

Beş kişiden oluşan jüri üyeleri, sorunları dinleyip tarafların boşanıp boşanmaması noktasındaki kararlarını yüce mahkemeye sunuyor. Bugüne kadar neredeyse hiçbir çifte ‘boşansınlar’ dememişler. Birkaç istisna dışında. Buradan anlaşılıyor ki gerçekte de Türk mahkemelerinin yapısı programdaki gibi olsa, boşanan çiftlerin sayısı asgariye iner. Jüri üyelerinden Abdullah Haki Yücetürk, 5 yıllık avukat. Anlaşmazlıkları hukukî olarak değerlendiriyor. 42 sene 9 ay çalıştıktan sonra Diyanet’ten emekli olan din görevlisi Nurettin Tavrak ise ayet ve hadisler ışığında görüşlerini bildiriyor. 15 yıldır halkla ilişkiler uzmanı olarak görev yapan Şenay Ünyeli de, bütün davalardaki sorunların incir çekirdeğini doldurmayacak şeyler olduğunu görmüş ve bu sebeple hiçbir çiftin boşanması yönünde görüş bildirmemiş. Uluslararası ilişkiler uzmanı ve İngilizce öğretmeni Bilal Kayış, diğer ülkelerdeki boşanmalarla karşılaştırmalar yaparak karar alıyor. Bir bilgisayar şirketinde halkla ilişkiler müdürü olan Füsun Algül, jüri üyeliğine alışkın bir bayan. Algül, “Televizyonlarda ilk jüriyi Yasemin Bozkurt yaptı. Ben onun talebesi olarak kendimi yetiştirdim. İkinci evliliğimi yaptım. Çok mutlu olduğum için evliliklerin temelden sarsıldığı zaman bitmesi gerektiğine inanıyorum.” dese de bu mahkemedeki davalarda olumsuz görüş bildirmemiş.

Boşanmak İstemiyorum

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası