Ay ve Güneş

/

 
AnasayfaAnasayfa  GaleriGaleri  SSSSSS  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  Video BölümüVideo Bölümü  
SIK KULLANILAN BÖLÜMLER
Tıkla Dinle Kutucukları & Maneviyat& Aşk ve Sevgi & Lakırdı Ovası & SEYR-i ALEM & DİVAN-I EDEBİYAT
GİTMEK İSTEDİĞİNİZ BÖLÜMÜN İSMİ ÜZERİNE TIKLAYIN
EN SON GÖNDERİLEN 10 MESAJ
Konu Yazan GöndermeTarihi
Salı 04 Ara. 2018, 09:09
C.tesi 17 Şub. 2018, 10:29
C.tesi 17 Şub. 2018, 10:26
C.tesi 17 Haz. 2017, 13:04
Perş. 25 Mayıs 2017, 09:45
Cuma 12 Mayıs 2017, 09:58
Cuma 12 Mayıs 2017, 09:56
Perş. 04 Mayıs 2017, 09:33
Salı 25 Nis. 2017, 09:47
Çarş. 19 Nis. 2017, 09:57

Oruç Nedir ?

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
mevsim

avatar


Yaş : Kayıt tarihi : 23/10/08 Mesaj Sayısı : 304 Nerden : İş/Hobiler : Lakap :

MesajKonu: Oruç Nedir ? C.tesi 22 Kas. 2008, 09:24

İslami bir terim olan oruç: Arapça'da 'savm' kelimesi ile ifade edilir. Savm lügatte: bir işi yapmaktan alıkoymak; yemekten, içmekten, konuşmaktan, yürümekten kaçınmak gibi anlamlara gelir, islam dininde oruç: "Sabahın başlangıcı sayılan, 'Fecr-i Sadık' adı verilen beyazlığın doğu ufkunda belirmesinden güneşin batışına kadarki sürede mükellef bir insanın, ibadet niyetiyle nefsini: yemek, içmek ve cinsel ilişki gibi orucu bozan şeylerden uzak tutmasıdır."

Oruç, bütün dinlerde (inanç sistemlerinde) meşru kılınmış önemli bir ibadettir. İslam, orucun diğer semavi olan ve olmayan dinlerdeki ibadet dışı boyutuna son vermiştir. İslam, orucun yalnız şekli ile yetinmeyip, onun manevi hakikatine de gereken önemi vermiştir. İslam'da oruçla birlikte yalnızca; yemek yemek, cinsi yakınlıkta bulunmak gibi eylemler yasaklanmakla kalmamış, bununla birlikte; orucun gayesini, ruhi ve ahlaki kaidelerini bozan her türlü davranış da yasaklanmıştır. Orucu, dil ve nefis iffeti ile çepeçevre kuşatmıştır

Oruç ile ilgili olarak Hz. Peygamber (s.a.v.)'den birçok hadis rivayet edilmiştir. "Birçok oruçlular vardır ki: tuttuğu oruçtan ona ancak açlığı ve susuzluğu kalmıştır." İbn-i Mace,s.122)

İslam'ın farz kıldığı oruç; Ramazan Ayı süresince yemek, içmek ve cinsel ilişkide bulunmak gibi yalnızca bazı davranışları kısıtlayan bir ibadet değil; aynı zamanda: zikir (tesbih), Kur'an-ı Kerim okuma, iyilik etme gibi eylemleri de içeren ve teşvik eden bir ibadettir. Oruç; insan ruhuna incelik, asalet, adalet ve merhamet gibi güzel duygular kazandırır, insana sabrı, nefse hakim olmayı öğretir; şükür ilham eder; iradeyi kuvvetlendirir; bedeni zindeleştirir, insan zihnini saflaştırır. Dolayısıyla insanın, özellikle ahlaken yücelmesini sağlar.

Kısaca, yukarıda bahsedildiği gibi orucun fert ve topluma yönelik pekçok faydası vardır. Ancak, oruç bu faydalarından dolayı değil, yalnızca Allah'ın emri olduğu için tutulmalıdır. Çünkü ibadetler yalnız Allah'ın rızasını kazanmak için yapılır.

_________________
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör

Oruç Nedir ?

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var: Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Ay ve Güneş :: RUH UFKU :: İLMİHAL :: Oruç -

/

forum kurmak | © phpBB | Bedava yardımlaşma forumu | Suistimalı göstermek | Yetkinblog.com