Ay ve Güneş

/

 
AnasayfaAnasayfa  GaleriGaleri  SSSSSS  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  Video BölümüVideo Bölümü  
SIK KULLANILAN BÖLÜMLER
Tıkla Dinle Kutucukları & Maneviyat& Aşk ve Sevgi & Lakırdı Ovası & SEYR-i ALEM & DİVAN-I EDEBİYAT
GİTMEK İSTEDİĞİNİZ BÖLÜMÜN İSMİ ÜZERİNE TIKLAYIN
EN SON GÖNDERİLEN 10 MESAJ
Konu Yazan GöndermeTarihi
Salı 04 Ara. 2018, 09:09
C.tesi 17 Şub. 2018, 10:29
C.tesi 17 Şub. 2018, 10:26
C.tesi 17 Haz. 2017, 13:04
Perş. 25 Mayıs 2017, 09:45
Cuma 12 Mayıs 2017, 09:58
Cuma 12 Mayıs 2017, 09:56
Perş. 04 Mayıs 2017, 09:33
Salı 25 Nis. 2017, 09:47
Çarş. 19 Nis. 2017, 09:57

Brüksel'den Ergenekon'a Tuncer Kılınç Paşa! ( adülhamit bilici)

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
emiroğlu
Yaş : Kayıt tarihi : 09/09/08 Mesaj Sayısı : 592 Nerden : İş/Hobiler : Lakap : amcasını arıyor

MesajKonu: Brüksel'den Ergenekon'a Tuncer Kılınç Paşa! ( adülhamit bilici) C.tesi 10 Ocak 2009, 18:58

Ergenekon soruşturmasında MGK eski Genel Sekreteri Tuncer Kılınç da gözaltına alınınca, Paşa'nın 5 yıl önce Brüksel'de yaptığı konuşmayı hatırladım.
Zira, 15 Nisan 2003'te Paşa'nın Türk büyükelçiliğinde farklı ideolojik görüşlerden dernek temsilcilerine yaptığı konuşma, Ergenekon'la ilişkilendirilen isimlerin kafa yapısına dair önemli ipuçları veriyordu.
Paşa'nın değinmediği konu yoktu. Dilden dine, AB'den mezhep tartışmalarına pek çok konuda görüşlerini açıkladı. "İslam'da hacı hoca yoktur" diyen Kılınç, Aleviliğin de yanlış olduğunu söylüyordu. Hızını alamayan Paşa, konuşmasında gurbetçilere de çattı: "Dünyanın hiçbir yerinde rastlamadığım bağnazlığı, Brüksel'de Schaerbeek semtinde gördüm. Dünyada bayanların, pantolon üzerine etek giydiği tek yer burası. Bu tür giyim şekli Anadolu'da bile yoktur."
Ortam bir anda gerildi. Söz alan bir dernek temsilcisi, "Beyefendi, 32 senedir Schaerbeek'te yaşıyorum. Tek Türk kadınının böyle giyindiğini görmedim." diyerek tepkisini gösterdi. Bu, demokrat birey ile jakoben zihniyetin karşı karşıya geldiği noktaydı. Ve belli ki Paşa, Avrupa'nın göbeğinde konuştuğunu unutmuştu. Karşısındaki insanlar, yıllardır inançlarını özgürce yaşıyordu. Temsil ettiği makamın da verdiği güçle, hiç beklemediği bu tepki karşısında Kılınç, yumruğunu sert bir şekilde masaya vurarak, "Susun yobazlar, bağnazlar. Aymazlar, susun." diye bağırmaya başladı. Aslında bu tavır, ülkemizde yıllardır demokrasi talep eden, düşünce ve inançlarına saygı isteyen insanlara, belli odakların darbeler, entrikalar ve faili meçhullerle verdiği cevabın bir modeliydi. Onların bir ideolojisi vardı ve buna karşı çıkanlar, hain, yobaz ve bağnazdı. Etkisiz hale getirilmeleri için her yol mubahtı. Bu oyun, 27 Mayıs darbesiyle başlamış; 28 Şubat Süreci ile, Ayışığı, Sarıkız, Yakamoz darbe girişimleriyle ve 27 Nisan gece yarısı bildirisiyle sürüyordu.
Genelde her darbeden sonra topluma ölüm sessizliği çökerdi. Ama Paşa'nın ağır hakaretleri karşısında bu olmadı. Salonun orta sıralarında oturan bir öğretmenin ayağa kalkarak söylediği sözler, sadece şartların değiştiğinin değil, bunca yıldır çevrilen entrikaların hesabının sorulacağının da habercisi gibiydi: "Beyefendi, burayı kışla, bizi de erat mı sandınız? Ne demek sus, ne demek yobazlar! Ne demek bağnazlar! Ben liseyi Türkiye'de bitiren, üniversiteyi Belçika'da okuyan İslam komisyonunda görevli, 18 Mayıs seçimlerinde milletvekili adayı bir şahıs olarak sizin bu konuşmalarınızı şiddetle kınıyor, size yakıştıramıyorum."
Salonu terk etmek isteyen Kılınç, zorla yatıştırıldı ve bu zihniyetin topluma ve değerlerine bakışını gösteren görüşlerini açıklamayı sürdürdü. Şöyle diyordu Kılınç: "AB'ye gireceğimize dair ümidim yok. İstanbul'un fethinden beri Avrupa bize düşman olarak bakmıştır. PKK, AB'nin gerçekleştirdiği bir örgüttür. AB Türkiye'deki terör örgütlerini gizli ve açık olarak desteklemiştir. AB, Türkiye'nin yeniden palazlanıp Osmanlı gibi olma korkusunu yaşamakta."
"Yurtdışındaki insanımız bizden imam ve öğretmen istiyor. Bu iki esas evde öğrenilir. İslam'da hacı-hoca yoktur. Bunlar yanlış şeylerdir."
"Tarikat yol demektir. Ayrı yollara gitmek demektir. Dini sömürmektir. Tarikat sapma demektir. İslam'ı bölmek demektir."
"Anadolu kadını, rüzgârdan, yağmurdan korunmak için başını örtmüştür. Başörtüsünün dinle alakası yoktur. Havalar soğuyunca da Anadolu kadını başına şal almıştır. Olmuştur şallı başörtü."
Türkiye'deki dindarlardan pek hazzetmediği halde, ne hikmetse İran elçiliğinde sık sık görülen Paşa, görevden ayrıldıktan sonra da susmadı. Sahte dolar basmaktan İran ve Rusya ile ittifak kurmaya ilginç önerileriyle hep gündemde oldu. Bugünlerde adı demokrasiye komplo kurmakla suçlanan Ergenekon ile anılan Paşa'nın, son açıklamalarından birinde, demokrasinin Türkiye için lüks olduğunu söylemesi manidar değil mi?
Şimdilik susma hakkını kullanan Kılınç'ın, Ergenekon'da rolü olup olmadığını yargı belirleyecek. Ama son gözaltıları şaşkınlıkla karşılayanların, bu isimlerin geçmişte rol aldığı hadiselere ve yaptığı konuşmalara tekrar bakmasında yarar var.
10 Ocak 2009, Cumartesi
duello
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
Misafir
Misafir
avatarMesajKonu: Geri: Brüksel'den Ergenekon'a Tuncer Kılınç Paşa! ( adülhamit bilici) Paz 11 Ocak 2009, 15:10

KARDEŞİM DİKKAT ET SENİ DE ALMASINLAR ERGENEKONCU DİYE.... MALUM ÜLKE ENGİZİSYONDAN YENİ YENİ KURTULUYO... DOĞUM SANCILARI ARASINDA KALMAMAK İKTİZA ETMEKTE...
AYRICA`ÜLKEDE YANIT BEKLEYEN ONCA GİRİFT BİLMECENİN YANINA BİR DE BÖYLESİNE TÜM DÜNYA ÜLKELERİNİN MUHTELİF DÖNEMLERDE MÜCADELE ETTİĞİ, KİMİ YERDE ADININ ''GLADİO'', KİMİ YERDE DE ''DERİN DEVLET'' OLDUĞU ALABİLDİĞİNE HERCÜ MERC Bİ YAPILANMANIN VARLIĞININ TESPİTİ, DAHA DOĞRUSU ÇOK ÖNCEDEN TESPİT EDİLMİŞ AMA MÜCADELE VERECEK VATANPERVER KONTENJANINDA FAZLACA AÇIĞIN BULUNMASINDAN DOLAYI, BUGÜNE KADAR UĞRUNA CAN VERİP KAN DÖKTÜĞÜMÜZ ŞU KUTSAL TOPRAKLAR ÜZERİDE İSTEDİĞİ GİBİ AT KOŞTURANLAR MECLİSİ MENSUPLARININ TECELLİ-İ ADALETE UĞRAMALARI EKLENMİŞTİR...
EN BÜYÜK PROBLEM İSE: BUGÜN BU YAPILANMANIN İÇİNDE BULUNDUĞU İDDİA EDİLEREK GÖZALTINA ALINAN ZAT-I ŞAHANELERİN(?) TOPLUM NAZARINDA DEĞER GÖRMELERİ YA DA DEĞER GÖREN, SAYGI DUYULAN Bİ SİSTEM VEYA KURUMA MENSUP OLMALARIDIR Kİ: BU DA DURUMUN VEHAMETİNİ KAT BE KAT ARTIRMAKTADIR...
HER TÜRK FERDİNDEN RİCAM O DUR Kİ: HİÇ KİMSE ÜLKEDE YAŞANANLARI ARİSTO MANTIĞI İLE ANLAYIP ÇÖZMEYE ÇALIŞMASIN, ASIRLIK OYUNLARIN HALLİ O KADAR BASİT OLSAYDI, MEMLEKETTE MENDERESLER, DENİZ GEZMİŞLER, NECİP FAZILLAR, SEZAİ KARAKOÇLAR, CEMİL MERİÇLER VE DAHA Bİ ÇOKLARI ZİNDANLARDA, SEHPALARDA DEĞİL BAŞ KÖŞELERDE AĞIRLANIRDI.............
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
emiroğlu
Yaş : Kayıt tarihi : 09/09/08 Mesaj Sayısı : 592 Nerden : İş/Hobiler : Lakap : amcasını arıyor

MesajKonu: Geri: Brüksel'den Ergenekon'a Tuncer Kılınç Paşa! ( adülhamit bilici) Salı 13 Ocak 2009, 10:56

kardeşim tarih yeni gelene gerçeği gösterir yeter ki biz anlatmasını bilelim zıtlıkları tabiğiliğine bırakıp diyaloğu kuralım saydığın kişiler unutulmadı (iyi veya kötü olsunlar) ama perdenin gerisinide unutmamak lazım ki ibret mekanizmasını işletelim.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör

Brüksel'den Ergenekon'a Tuncer Kılınç Paşa! ( adülhamit bilici)

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var: Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Ay ve Güneş :: DÜNYA VE ÜLKEMİZDE YAŞAM :: Sosyal Hayat & Medya :: KARA KUTU -

/

forum kurmak | © phpBB | Bedava yardımlaşma forumu | Suistimalı göstermek | Kendi blogunuzu yaratın