Ay ve Güneş

/

 
AnasayfaAnasayfa  GaleriGaleri  SSSSSS  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  Video BölümüVideo Bölümü  
SIK KULLANILAN BÖLÜMLER
Tıkla Dinle Kutucukları & Maneviyat& Aşk ve Sevgi & Lakırdı Ovası & SEYR-i ALEM & DİVAN-I EDEBİYAT
GİTMEK İSTEDİĞİNİZ BÖLÜMÜN İSMİ ÜZERİNE TIKLAYIN
EN SON GÖNDERİLEN 10 MESAJ
Konu Yazan GöndermeTarihi
Salı 04 Ara. 2018, 09:09
C.tesi 17 Şub. 2018, 10:29
C.tesi 17 Şub. 2018, 10:26
C.tesi 17 Haz. 2017, 13:04
Perş. 25 Mayıs 2017, 09:45
Cuma 12 Mayıs 2017, 09:58
Cuma 12 Mayıs 2017, 09:56
Perş. 04 Mayıs 2017, 09:33
Salı 25 Nis. 2017, 09:47
Çarş. 19 Nis. 2017, 09:57

Türkçe Olimpiyatları

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
mcnn38
Admin
avatar

Erkek
Yaş : 38 Kayıt tarihi : 04/09/08 Mesaj Sayısı : 1871 Nerden : Geliyon İş/Hobiler : Yaşamak Lakap : GARİB

MesajKonu: Türkçe Olimpiyatları Paz 26 Nis. 2009, 15:45Türkçe Olimpiyatları Resmi Sitesine Gitmek İçin Üstteki Logoya TıklayınOLİMPİYATLARIN AMACI
Kültürel değerlerin “İNSANLIK” ortak çatısı altında gün yüzüne çıkartılması ve kopuk ilişkilerin aşılarak diyalog köprülerinin kurulması aynı dili konuşmakla mümkün olacaktır.

İnsanlar arası iletişimin hız kazandığı günümüzde Türkiye’nin yeni yeni coğrafyalarla tanışıp kaynaşması, Asya, Avrupa, Amerika, Afrika ve Avustralya’da Türkçe öğrenen binlerce öğrencinin mevcudiyeti, Türkçenin dünya dilleri arasında hak ettiği konumu elde edeceğinin emareleri sayılır.

Güzel Türkçemizi dünyada hak ettiği konuma getirmek, dilimizin daha yaygın bir şekilde kullanılmasını sağlamak ve Türkçeyi en iyi öğrenenleri ödüllendirmek amacıyla 2003 yılından beri Uluslararası Türkçe Olimpiyatları düzenlemekteyiz. Bu olimpiyatlar, yurt dışında Türkçeye karşı büyük bir heyecan ve ilgi uyandırmıştır.

1. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’na 17,
2. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’na 21,
3. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’na 42,
4. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’na 83 ülke katılmıştır.
5. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’na ise 100 ülkeden 550 öğrenci katılmıştır.


“Türkçe Olimpiyatları” bir final niteliğindedir. Finale gelene kadar birçok aşamadan geçilmektedir. Öğrenciler, sınıf ve okul seçmelerinden sonra ülke seçmelerinden geçerek bu olimpiyatlara katılmaya hak kazanmaktadırlar. Bir eğitim yılı boyunca olimpiyatlara yaklaşık 10000 öğrenci hazırlanmaktadır.

Türkiye’deki finallere katılmaya hak kazanan öğrenciler, ülkelerini Türkçe olarak tanıtan stantlar hazırlayıp ülkesini tanıtmakta ve kültürlerin kaynaşmasına katkıda bulunmaktadırlar.

Geleneksel bir keyfiyet kazanan olimpiyatların ödül töreninde her yıl, Türk diline ve kültürüne hizmet eden devlet büyüklerine, siyaset adamlarına, basın yayın, eğitim ve sanat camiası mensuplarına özel hizmet ödülleri verilmektedir.

Türk kültürünün dış dünyaya tanıtılması ve Türkçenin yabancılara öğretiminde yurt içinde ve yurt dışında hizmet eden gönüllü kuruluşların rolü unutulmamalıdır. Türk diline ve kültürüne hizmet eden bu tür kuruluşları yürekten alkışlamaktayız.

Güzel Türkçemize hizmet adına çıktığımız bu kutlu yolda dünyanın her rengine ve her iklimine hitap ederek SEVGİ, HOŞGÖRÜ ve DİYALOG kapılarının aralanmasına katkıda bulunmayı ümit ediyoruz.

GENEL AÇIKLAMALAR


1. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları bir final yarışmasıdır.

2. Yarışma dili Türkçedir.

3. Ülkeler, yapacağı seçmelerin şartlarını kendileri belirleyecektir. Ancak seçmelerin 7. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları “Yarışma Şekli” esaslarına göre yapılması tavsiye edilir.

4. Ülkelerden çıkış için gereken evraklar (vize, sağlık raporu, aile izin belgesi vb.) ülke takım temsilcisinin sorumluluğundadır.

5. 7. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları 27 Mayıs-10 Haziran 2009 tarihleri arasında yapılacaktır.

6. Genel değerlendirmeyi Uluslararası Türkçe Öğretimi Derneği (TÜRKÇEDER) tarafından kurulan jüri yapacaktır.

7. 7. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’na katılacak olan ülkelerin Uluslararası Türkçe Öğretimi Derneği’ne (TÜRKÇEDER) müracaatları şarttır. Müracaatları olmayan ülkeler yarışmalara katılamaz.
Sınavla ilgili ön hazırlıkların yapılabilmesi, vize vb. resmi işlemlerin yürütülebilmesi için sınava başvurular, (öğrencilerin, adı, soyadı ve diğer katılım belgelerinde istenen bilgiler eksiksiz doldurulmuş olarak) 20 Nisan 2009 tarihine kadar yapılmalıdır. Müracaat için İnternet adresimiz: www.turkceolimpiyatlari.org

8. Daha önce Türkçe Olimpiyatları’na katılmış öğrenciler hiçbir yarışmadan olimpiyatlara katılamaz.

9. Sadece bayan ya da sadece bay yarışmacılardan oluşan takımların başında 5 kişiye kadar 1 takım temsilcisi, takımdaki yarışmacı sayısı 5 kişiden fazla ise 2 takım temsilcisi bulunacaktır.

a. Karma takımlarda ise takım temsilcisi olarak 1 bay, 1 bayan takım temsilcisi bulunacaktır.

b. Yarışmacı ve öğretmen dışında misafir veya veli kabul edilmeyecektir.

10. Şarkı ve şiir yarışması haricindeki yarışmalara 13-19 yaş aralığındaki (1990-1996 yılları arasında doğmuş olanlar) yarışmacılar katılabilir. Şarkı ve şiir yarışmasına ise 12-16 yaş aralığındaki (1993-1997 yılları arasında doğmuş olanlar) yarışmacılar katılacaktır. 7. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’na, belirlenen yaş aralığının dışındaki başvurular kabul edilmeyecektir. (Makale yarışmasında yaş sınırlaması yoktur. Bu yarışmaya tüm üniversite öğrencileri katılabilir.)

11. Yarışmacılar, ödül törenine mutlaka millî kıyafetleriyle katılacaktır.

12. Her ülke, küçük / orta / büyük boy olmak üzere her boydan en az ikişer bayrak getirmelidir.

13. Her ülke, olimpiyatlar kapsamında yapılacak kültür şöleninde ülkesini tanıtıcı stantlar hazırlayacaktır.

14. 7. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları ile ilgili sorularınız için haberleşme adresimiz:

bilgi@turkceolimpiyatlari.org

bilgi@turkcedernegi.org

15. Olimpiyatlar kapsamında Türkiye'ye gelen tüm yarışmacıların, takım temsilcilerinin ve öğretmenlerin yol masrafları kendilerine aittir. Türkiye'de bulundukları süre boyunca konaklama, yeme-içme, gezi vb. harcamalar TÜRKÇEDER tarafından karşılanacaktır.

16. Türkçe olimpiyatlarına katılan yarışmacı ve takım temsilcileri, olimpiyat tarihi süresince TÜRKÇEDER yetkililerinin izni olmadan hiçbir faaliyette bulunamaz ve olimpiyat kampından ayrılamaz.

17. Ülkelere verilen kontenjanlar dışında gelen yarışmacılar ya da takım temsilcileri olimpiyat organizasyonuna kabul edilmeyecektir.

18. Türkçe Olimpiyatları’nda çift ödüllendirilme yapılmaz. Yarışmacıya -birden fazla kategoride yarışıyor olsa dahi- elde ettiği en üst derecenin maddi ödülü verilir. Bu kural, takım temsilcileri için de geçerlidir.

19. Her bir grup kendi içerisinde yarışıp ödüllendirilecektir.
20. Yarışma sonuçlar www.turkceolimpiyatlari.org / bilgi@turcedernegi.org adreslerinden veya Uluslararası Türkçe Öğretimi Derneği'nden (TÜRKÇEDER) duyurulacaktır

[

_________________
Yoruldum her sabah, dönüşüne dair düş görmüş olarak uyanmayı hayal etmekten.
Ben yalanına bile razıyım artık seninle ilgili her şeyin. Bir umudun, bir güneşin...

Yürek sancımın tek refakatçisi, sözcüklerimin yegane bekçisi..
Aldırma satırlarıma bulaşmış hüzün rutubetine.
Önemseme kendimle olan savaşın galibine.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://med-cezir.eniyiforum.org

Türkçe Olimpiyatları

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var: Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Ay ve Güneş :: DİVAN-I EDEBİYAT :: Türkçe Olimpiyatları -

/

Yetkinforum.com | © phpBB | Bedava yardımlaşma forumu | Suistimalı göstermek | Yetkinblog.com